Počítačová podpora ve strojírenství - vypracované otázky - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

vypracované otázky

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 22.09.2010 16:48
Kategorie: Zápočty
Předmět: Počítačová podpora ve strojírenství
Známka: 2
Hodnoceno: 1x
Popis: vypracované otázky k 2. testu (D a E)


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

UZIVATELSKE JEDNOTKY – TP - KNIHOVNY
1) interface = propojovací část kde definujeme objekty, protože bývají předmětem exportu
implementation = neveřejná část jednotky kde se uvádějí metody definovaných objektů
PRINCIPY TISKOVÝCH PROGRAMŮ
2) Hlavičky = se tisknou na začátku každé stránky a obsahuje datum, čas, číslo stránky, jméno projektu, jméno sestavy.
Patičky stránek = jsou na konci každé stránky. Je vhodné, aby patičky obsahovaly vysvětlivky a zkratky použité na dané stránce a tím zvýšily čitelnost sestavy i bez manuálu
Konec sestavy = Na konci každé sestavy je třeba tisknout zprávu o konci sestavy. To je nutné zejména tehdy, je-li sestava dělena na samostatné stránky a je třeba mít jistotu, že jde opravdu o konec a neschází náhodou několik řádek na poslední stránce. Dále lze na poslední stránku umístit souhrnné vysvětlivky a sdělení pro uživatele.
Stránkování = Stránkování lze řídit jednoduchým algoritmem. Na začátku programu je třeba do čítače řádek na stránce umístit dostatečně velké číslo. Před každým tiskem tiskové řádky nebo související skupiny otestovat, zda čítač řádek nepřevyšuje maximální počet řádek na stránce. Pokud ano, pak se tiskne patička (s výjimkou 1. tisku), stránkuje se, tiskne se hlavička a nuluje se čítač řádek.
3) Tisk mezisoučtů při změně částí klíče
V setříděných sestavách ekonomických dat se provádí tisk mezisoučtů změně části identifikačního údaje. Například pokud se tisknou ekonomické výkony za závod, provoz, dílnu a stroj, tiskne se jeden mezisoučet při změně dílny za danou dílnu, druhý při změně provozu za daný provoz, při změně závodu za celý závod a nakonec výkon za celou společnost.
LINEÁRNÍ DYNAMICKÉ DATOVÉ STRUKTURY
4) Zásobník = Dynamická lineární homogenní datová struktura, představovaná posloupností jednotlivých prvků. Prvky se do zásobníku ukládají v pořadí, jak přicházejí. Prvek, který byl do zásobníku uložen jako poslední, tvoří tzv. vrchol zásobníku a pouze ten je přístupný, případně je možno jej ze zásobníku vyjmout. Slovně lze zásobník charakterizovat výrokem „Poslední dovnitř, první ven“,.
Implementace polem = Použije se tehdy, když víme, že velikost zásobníku bude menší než určitá hodnota nebo dokonce známe maximální velikost přesně.
Implementace dynamickou pamětí = Použije se tehdy, neznáme-li předem počet prvků, které se mohou do zásobníku uložit. Protože se pracuje jen s vrcholem zásobníku, potřebujeme jen jeden ukazatel. prvky však musí být rozšířeny o zpětný ukazatel na minulý prvek.
Operace se zásobníkem = Inicializace zásobníku, Přidání prvku do zásobníku (PUSH), Odstranění prvku ze zásobníku, Přístup k hodnotě prvku na vrcholu zásobníku ,Test zda je zásobník prázdný
5) Fronta = Dynamická lineární homogenní datová struktura, která se používá tehdy, chceme-li dočasně uložit informační položky, které budeme později zpracovávat ve stejném pořadí, v jakém byly uloženy. Lze ji charakterizovat výrokem „První dovnitř, první ven“.
Implementace polem = Při implementaci polem musíme velikost pole staticky omezit (ukazatel na/za poslední prvek) a je jasné, že během práce s frontou se aktivní část fronty neustále posouvá směrem k vyšším hodnotám indexů, takže skoro určitě jednou dojde k vyčerpání pole. Tento konflikt se řeší např. cyklickým bufferem.
Implementace dynamickou pamětí = Není-li známa délka fronty, je lépe implementovat frontu pomocí dynamicky alokované paměti. Potíže, vznikající při implementaci fronty polem, odpadají. V podstatě jde o spojový seznam, nad kterým jsou definovány příslušné operace tak, aby se choval jako požadovaná fronta.
operace s frontou = Povolené operace:
• inicializace fronty
• přidání do fronty (zápis)
• výběr z fronty (čtení)
NELINEÁRNÍ DYNAMICKÉ DATOVÉ STRUKTURY – SÍTĚ A GRAFY
6) Graf = je dynamická nelineární datová struktura, která dovoluje vyjadřovat vazby mezi prvky. Prvky se nazývají vrcholy nebo uzly grafu vazby mezi objekty jsou hrany grafu.
Incidenční matice (dvojrozměrným polem)= Ta vyjadřuje incidenci (sousedních) vrcholů. Snadno se realizují operace přidání hrany, odebrání hrany, test existence hrany. Obtížněji se pracuje s vrcholy. Typickým příkladem je např. návrh (analýza) elektrických sítí.
Tranzitivní uzávěr = Je to incidenční matice, která popisuje vzájemnou dosažitelnost všech vrcholů bez ohledu na to, jak složitou cestou se toho dosáhne.
7) implementace grafu zřetězeným seznamem vrcholů a hran = Pro každý vrchol bude existovat jeden seznam a ten bude obsahovat prvků, kolik z něj vychází nebo vstupuje hran. U orientovaného grafu bude celkový počet prvků v seznamech rovný počtu hran, u neorientovaného grafu bude každá hrana dvakrát. V takové reprezentaci se dobře přidávají i ubírají hrany, dobře se přidávají vrcholy, více práce je s rušením vrcholu, protože se musí vyjmout ze všech seznamů prvky, odpovídající hranám vycházejícím nebo vcházejícím do rušeného vrcholu.
 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál vypracované otázky.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: vypracované otázky

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39422
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace