Druhá světová válka v literární a filmové podobě - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Druhá světová válka v literární a filmové podobě

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 03.10.2010 13:13
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: český jazyk a literatura
Známka: 1
Hodnoceno: 1x
Popis: 36. maturitní okruh


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 

Druhá světová válka v literární a filmové podobě

 

Světová literatura

 

Druhá světová válka značně ovlivnila život lidí a tragicky zasáhla do dějin(koncentrační tábory, atomová bomba). Válka se odrazila i v literatuře, literatura protestuje proti její krutosti, pateticky oslavuje hrdinství, statečnost ale na druhé straně se na válku dívá nepateticky, ukazuje lidskou psychiku, někteří spisovatelé se dívají na válku satiricky.

 

Představitelé

 

Deník Anny Frankové – amsterdamská židovská dívka, která si začala psát deník v den svých 13. narozenin a to 12. 6. 1942 a vedla si ho pravidelně až do svého zatčení 1. 8. 1944, byla poslána do koncentračního tábora Bergen-Bilsenu, z tábora se již domů nevrátila, zemřela na tyfus na jaře 1945. V deníku líčí život svůj, sestry, rodičů a několika dalších lidí s nimiž se schovává v zadním traktu jednoho domu před transportací.

 

Thomas Keneally

-      dílo:

·        Šindlerův seznam – byl zfilmován Stevenem Spilbergem, film podle skutečné události. Na základě rozhovorů s Schindlerovými židy a na základě pečlivého studia historických dokumentů rekonstruuje Keneally události, které vedly k zachránění více než tisíce Židů v koncentračních táborech. Oskar Šindler byla rozporuplná osoba, ale autor ji nijak neidealizuje. Na pozadí vyprávění o jeho životě vykresluje obrovské zvůle holocaustu. Autor rekonstruuje události velice podrobně a věrohodně v přesných souvislostech.

 

Anna Seghersova

-      německá spisovatelka

-      dílo:

·        Sedmý kříž – děj probíhá v roce 1937 v Porýnském Hesensku v jednom z koncentračních táborů, z něhož uprchne sedm vězňů. 6 uprchlíků je pochytáno a pověšeno na kříže, a po sedmém se pátrá. Útěk slouží autorce k tomu, aby ukázala jak se k tomuto štvanci chovají němečtí občané. Sedmý kříž symbolizuje úspěšnou vzpouru proti nacismu. Kříž – ukřižování Ježíše, 7 kapitol – biblická legenda o stvoření světa.

 

Michail Šolochov

-      rus

-      dílo:

·        Osud člověka – hlavní hrdina Andrej Sokolov, vypráví o svých zážitcích z války, vidíme zde novou podobu obrazu války, v popředí stojí morálně společenské problémy. Hlavní hrdina je voják, je ve válce, dostává se do koncentračního tábora, z něho uprchne, jde zpátky bojovat a zjišťuje, že má vyvražděnou rodinu, najde si chlapce, o kterého se začne starat.


Norman Mailer

-      američan

-      dílo:

·        Nazí a mrtví – přibližuje nám jednu z válečných operacích druhé světové války na tichomořském ostrově, ukazuje zde nesmyslnost vojenských příkazů, degradaci člověka, naturalistické válečné scény.

 

William Styron

-      dílo:

·        Sophiina volba – psychologický román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince. Vypravěč Stingo líčí  život mladého mileneckého páru – Sophie a Nathana. Druhou rovinou románu je vlastní život Sophie.

 

Joseph Keller

-      dílo:

·        Hlava XXII. – antimilitaristický satirický román, hlavní postavou je kapitán Yossarian, který se snaží zbavit své letecké povinnosti, protože si uvědomuje, že riskuje svůj život, který je pro něj víc než vlastenectví. V jeho cestě domů brání především Hlava XXII: vojenského řádu. Ta mimo jiné říká, že letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Ovšem to, že o uvolnění požádá, svědčí o jeho psychickém zdraví, což staví celý román do absurdní roviny.

 

James Clavell

-      dílo:

·        Král krysa – příběh ze zajateckého tábora, kde autor líčí společenské poměry v táboře, hlavní hrdina je voják. Děj se odehrává za druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovi vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10000 přeživších z původně stopadesáti vězňů. Jedna z hlavních postav je založena na Clavellovi samém. Kniha samotná je velmi reálný popis japonské mentality v době války.

 

Patrick Ryan

-      dílo:

·        Jak jsem vyhrál válku – pohled na válku z jiného úhlu. Ernest Goodbody zde vypráví jako válečný hrdina svůj příběh jak prožil válku. Z nezkušeného nováčka se díky nesmyslnosti a nelogičnosti stane důstojník. Pod svým vedením vede dvanáctou četu do bojů 2. světové války. Kniha poukazuje na nesmyslnost a nelogičnost armády. Například když do skladů přiveze spousta zimního oblečení

·        a mastí proti omrzlinám, tak se jede do Afriky.

 

 

 

 

Robert Merle

-      dílo:

·        Smrt je mým řemeslem – přibližuje hrůzný obraz ze života v koncentračních táborech. Autor v tomto díle neklade důraz na místo, všechna města a vesnice označuje písmenkem. Zaobírá se především rozborem psychologických pochodů hlavního hrdiny, člověka který nejspíše trpěl menší duševní poruchou, avšak byl velice práceschopný a díky své až chorobné důslednosti schopný dosáhnout maximálních výsledků. Tento člověk ztratil víru v boha a našel novou – v Německo. Jeho příběh je líčen od útlého dětství de fakto deníkovou formou.

 


Pierre Boulle

-      dílo:

·        Most přes řeku Kwai – pocity z japonského trestaneckého tábora, byl zfilmován. Děj románu se odehrává za druhé světové války v Thajsku. Pojednává o pluku britských zajatců, vedených plukovníkem Nicholsonem, nucených Japonci postavit most na důležité trase. Díky vysokému plukovníkovu úsilí je most včas a neobvykle kvalitně postaven. Britské diverzní komando se pokusí most zničit, ale Nicholson, který most pojal za vlastní, tomu zabrání. Je však zabit posledním ze tří členů diverzní skupiny, který se rozhodl, že alespoň zaplaví břeh řeky Kwai a most granáty. Způsobil nevelké škody a vrátil se zpět do Singapuru.

 

Jurij Bondarev

-      dílo:

·        Hořící smích – dílo o obléhání Moskvy. Šlo zde o její nejdůležitější dny. Bessanovova armáda měla za úkol zastavit Mansteinovy tanky, které měly prorazit obranu Bessanovy armády.

 

Viktor Někvasov

-      dílo:

·        V Stalingradských zákopech – politická oslava hrdinství, pompézní válečné scény.

 

Česká literatura

 

Česká próza reagovala na válku ve třech vlnách, v první vlně bezprostředně po válce se objevuje jak beletrie, tak dokument, díle se charakterizují faktografičností mají reportážní prvky, očitými svědectvími. Mezi nejvýznamnější díla řadíme:

 

1. vlna

 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Druhá světová válka v literární a filmové podobě.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Druhá světová válka v literární a filmové podobě

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 42295
Materiálů střední školy: 3653
Materiálů vysoké školy: 1597
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2021 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace