česká próza od roku 1969 do současnosti - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

česká próza od roku 1969 do současnosti

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 03.10.2010 13:11
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: český jazyk a literatura
Známka: 1
Hodnoceno: 1x
Popis: 33. maturitní okruh


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 

Česká próza od roku 1969 do současnosti

 

Rok 1968 a okupace Československa jsou zlomovým datem v životě naší země a literatury. Dochází k návratu k totalitnímu režimu.

Literatura se rozbíhá trojkolejně:

1)      oficiální – zhruba od konce roku 1969 vycházejí tiskem kvalitní díla z období rozkvětu české literatury, v roce 1970 vycházela kvalitní díla už jen ojediněle. Zelenou dostávají díla autorů, kteří se ztotožnili s vpádem vojsk Varšavské smlouvy do naší země a poučením z krizového vývoje. Literatura získala přívlastek „normalizační“, protože byla ovlivněna normalizačním procesem ve společnosti, spisovatelé se podřídila rozhodnutím literárních funkcionářů. Častými tématy byly: všední lidský život, vztah mezi mužem a ženou, oslava přírody, různá politická výročí. V 80. letech 20. století se mohou do literatury vracet starší autoři, kteří byli zakázáni nebo diskriminování (Skácel, Seifert, Mikulášek, Šotola, Holub). Objevují se i mladí autoři, kteří se snaží vymanit z normalizačního proudu.

2)      samizdatová a exilová – po srpnový režim roku 1968 vzal většině nadaných autorů publikační možnosti, mnohé šikanoval, dokonce posílal do vězení nebo do exilu. Více než 120 autorů nesmělo publikovat, jejich dřívější knihy byly staženy z prodeje i knihoven. Byla zrušena většina kulturních a literárních novin a časopisů.

a.      samizdatová lit. -  vzniká ve vlasti, nelze ji vydávat tiskem, šíří se v opisech, zejména prostřednictvím různých samizdatových edic např. edice Petlice, Kvart. Vycházejí strojopisné časopisy (Spektrum, Zebra, Vokno).

b.      exilová lit. – vzniká v cizině a tam vychází tiskem, podmínky jsou sice lepší (žádná cenzura, volnost pohybu), chybí ale ohlas čtenářů. Vznikala různá exilová nakladatelství (Sixty-Eight Publishers, Index, Rozmluvy).

 

Oficiální literatura:

 

Ladislav Fuks

-          dílo:

  • Myši Natálie Mooshabrové – komplikovaná symbióza hororu a pohádky s prvky sci-fi a středověkého způsobu života. Lze vnímat i jako alegorii každého nelidského systému.
  • Příběh kriminálního rady

...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál česká próza od roku 1969 do současnosti.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: česká próza od roku 1969 do současnosti

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39379
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace