TEPELNÉ ZPRACOVÁNÍ - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

TEPELNÉ ZPRACOVÁNÍ

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 24.09.2010 12:42
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: Základy výroby
Známka: 2
Hodnoceno: 6x
Popis: Maturitní otázka č.5


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 TEPELNÉ ZPRACOVÁNÍ

1. Žíhání bez překrystalizace - výše teploty je taková, při níž nedochází k fázovým přeměnám jednotlivých struktur. Do tohoto žíhání patří:
A) Rekrystalizační žíhání - teplota ohřevu je asi 550 - 700 °C. Používá se pro stranění zpevnění při tváření za studena u ocelí s nízkým obsahem uhlíku.
B) Žíhání ke snížení vnitřního pnutí - ohřev na teplotu 520 - 650 °C po dobu asi 1 - 2 hodiny následným ochlazováním v peci až na teplotu 250 °C. Používá se u výrobků složitých tvarů, svarků,odlitků u kterých vzniká při výrobě velké pnutí, které by mohlo způsobit vnitřní vady v materiálu.
C) Žíhání na měkko - zlepšuje se obrobitelnost nedeutektoidních uhlíkových a slitinových ocelí. Ohřev na teplotu 660 - 690 °C po dobu 2 - 4 hodin s následným co nejpomalejším ochlazováním.
2. Žíhání s překrystalizací - teplota ohřevu je taková, při které dochází ke přeměn+ě ve struktuře materiálu tzn. ohřev nad rekrystalizační teplotu (723°C o 30 - 120 °C)
Nejčastěji se používá NORMALIZAČNÍ ŽÍHÁNÍ, kterým se odstraňuje nestejnoměrná struktura vzniká při předchozím zpracování (tváření, lití)

 


 

Kalení oceli - popis a účel kalení. Popis a účel povrchového kalení. Popis a účel popouštění:
KALENÍ - popis a účel: 

je proces skládající se z ohřevu na tzv.,kritickou teplotu tj.teplota přeměny požadovaných strukturálních složek podle % obsahu uhlíku v oceli.Následuje krátké setrvání a prudké ochlazení.Rychlé ochlazení zabrání zpětné přeměně vytvořené složky na rovnovážný stav.Závisí na druhu oceli,na velikosti a tvaru kalené součásti a na požadované tvrdosti.Obecně platí,že čím je chlazení rychlejší,tím lze dosáhnout vetší tvrdosti,ale zvyšuje se tím křehkost a vnitřní pnutí materiálu. Rychlost ochlazování se ovlivňuje chladícím prostředím-např. vzduch,olej,voda. Nevhodným ochlazením může vzniknout až tak velké pnutí,že způsobí vznik trhlin a může vést až k úplnému porušení soudržnosti kalené součásti. Způsoby Kalení:
- Nepřetržitě=(Ohřev,výdrž,ochlazení)
- Terminální =(Ohřev,výdrž,ochlazení v oleji,dochlazení vzduchem)
- Lomené=(Ohřev,výdrž,ochlazení ve vodě,dochlazení v oleji)
- Izotermické=(Ohřev,výdrž,ochlazení v solné lázni při 500°C,výdrž na této teplotě dochlazení na normální teplotu.
- Kalení se zmrazováním=(Ohřev,výdrž,kalení,podchlazení pod 0°C)
Pojmy:
Zakalitelnost: - je vlastnost oceli docílit procesem kalení požadované tvrdosti. Tato vlastnost je závislá na chemickém složení oceli, hlavně pak na % obsahu uhlíku. Při kalení dochází k přeměně Austenitu na Kartenzit a cementit. Vznik těchto složek je podmíněn dostatečným obsahem uhlíku. Prokalitelnost: - je tloušťka zakalené vrstvy s požadovanou tvrdostí. Vlivem setrvačnosti dochází k postupnému ohřívání nebo ochlazování,to znamená že rychlost ochlazení není stejná v celém průřezu součásti. Průběh kalení se znázorňuje pomocí kalicích diagramů IRA, ARA


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál TEPELNÉ ZPRACOVÁNÍ.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: TEPELNÉ ZPRACOVÁNÍ

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39378
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace