Kytice - Pohanské a křesanské - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Kytice - Pohanské a křesanské

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 21.09.2010 18:39
Kategorie: Referát
Předmět: český jazyk
Známka: 3.7
Hodnoceno: 3x
Popis: Pešoutová, Secunda - Pohanské a křesanské v Erbenově kytici


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 Lítost i hory (osudu) otvírá

 

(Pohanské a křesťanské v Erbenově Kytici)

 

 

 

Karel Jaromír Erben do své básnické sbírky Kytice, kterou vydal v roce 1853, zapsal „pověsti“ zahrnující jak báje o nadpřirozených bytostech (Vodník, Polednice), skladby s historickým námětem (Věštkyně) nebo zachycující lidové zvyky spojené s křesťanskými svátky (Štědrý den, Poklad), tak pohádky (Zlatý kolovrat), legendy (Záhořovo lože) a balady (Lilie). Ve všech básních dochází ke konfliktu mezi člověkem a vyšším řádem, konfliktu, který člověk vyvolá tím, že se proti tomuto řádu úmyslně vzepře svým činem, proviněním nebo i nevědomky. Jak střetnutí skončí, závisí na přítomnosti či nepřítomnosti křesťanského prvku v té které skladbě.

 

Erben v  Kytici ukazuje rozdíl mezi „křesťanskými“ a „pohanskými“ básněmi poměrně jasně. Zatímco křesťanství dává člověku možnost osobní volby, a on činí svobodná rozhodnutí podle svého svědomí (Bůh mu pak jen může ukázat, jestli se rozhodl dobře či špatně), pohanství tvrdí, že každý člověk má svůj osud pevně daný a nic proti němu nezmůže.               To vidíme například u starých řeckých pověstí. Tam kdokoli se chtěl v jakémkoliv ohledu přiblížit bohům – což bylo vlastně porušení jeho lidského údělu – na to doplatil. Tak třeba báje o Daidalovi ukazuje, že jeho touha létat byla potrestána smrtí jeho syna. Stejně tak ten, kde chtěl utéci před svým vlastním osudem, ať dělal co dělal, neuspěl a skončil tragicky (například Perseus věznil svou dceru, protože podle legendy ho měl její syn zabít.; přesto svému osudu neunikl; jeho dcera nakonec zplodila s Diem syna, a ten když dospěl, nevědomky svého děda zabil).

Křesťanství předem daný a nezvratitelný osud, který lidská provinění stíhá trestem, neuznává. Člověk se může dopustit – stejně jako u pohanství – nějakého hříchu, provinění. Ovšem na rozdíl od pohanského chápání, že po vině následuje odveta,  křesťanství svou vírou v Boží milosrdenství dává hříšníkovi možnost nápravy, lítosti, pokání, a tedy naději na odpuštění.. Ostatně na to, jak se Erben vypořádal s oběma přístupy k vině a její odplatě, se podívejme na jednotlivých básnických skladbách Kytice.

 

Poklad

Erbenova báseň Poklad má nejen typicky křesťanské završení, ale je také zasazena do křesťanského prostředí.

Na začátku jde žena s dítětem v náručí do kostela, kde si věřící o Velkém pátku připomínají Kristovo ukřižování. Cestou však vidí chodbu vedoucí do skály a v ní zlaté poklady. Místo aby se šla v chudobě modlit do kostela, vrhne se do jeskyně a nabere pro sebe co nejvíce zlata. Svůj čin si omlouvá slovy:       

Jistě toto prst je boží,

poklad ukázal mi v skrejši,

chce, bych byla oblažena:

i zhřešiti bych musela,

bych jím pohrdnouti měla!

Její chamtivost je hřích, kterým se provinila a za který musí přijít trest: matka zaslepena bohatstvím zapomene v hoře to, co je jí nejdražší – své dítě. Skála se zavře, zlato se promění v hlínu a ona přijde o ten největší poklad, o své dítě. Celý rok se pak žena modlí a prosí o odpuštění:                                          


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Kytice - Pohanské a křesanské.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Kytice - Pohanské a křesanské

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39434
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace