Bakteriální nemoci - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Bakteriální nemoci

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 21.09.2010 18:31
Kategorie: Poznámky
Předmět: Biologie
Známka: Nehodnoceno
Hodnoceno: x
Popis: Bakteriální nemoci


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 Tetanus (ink. Doba 3-30dnů)

Typicky se projevuje zánětem, zvýšeným svalovým napětím a křečemi.
Bakterie Clostridium tetani se v přírodě běžně vyskytuje v trávicím ústrojí koní, skotu a dokonce i některých lidí. S výkaly a stolicí se dostává do půdy. Má schopnost uzavřít se do pouzdra a vytvořit svoji odolnou formu – sporu. Díky tomu přežívá v zemi několik desítek let.
Do těla vniká infekce ranou
, která byla znečištěna zeminou, nebo která byla způsobena předměty. Může jít o hluboké rány nebo i drobné ranky od ostrých předmětů.
V ráně dochází k aktivaci spor. Bakterie přechází do své aktivní formy a množí se. V prostředí s omezeným přístupem vzduchu (v hloubce tkáně) vylučují škodlivé látky – toxiny. Ty snadno pronikají do nervových zakončení v okolí a šíří se jejich vlákny. Na přechodu nervového vlákna do svalu nepřiměřeně zesilují přenášený signál a způsobují napětí svalů a záchvaty křečí.
Cílem léčby tetanu je zachování průchodnosti dýchacích cest, stabilizace krevního oběhu, odstranění zdroje infekce a tlumení křečí. Léčbu musí zajišťovat kvalifikované odborné pracoviště. Pacienti jsou obvykle hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče. Pro zabránění rozvoje projevů onemocnění je důležité co nejrychlejší podání protitetanového imunoglobulinu. Ten dokáže v počátečních stádiích choroby účinně neutralizovat toxin tvořený Clostridiemi. Samozřejmostí je důkladné chirurgické vyčištění rány. K zahubení zbývajících bakterií slouží podávání antibiotik.

Zápal plic

Pneumonie, zápal plic, je zánětlivé onemocnění průdušinek, plicních sklípků nebo plicní tkáně. Typicky se projevuje horečkami, kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Za vznik zánětu plic odpovídají nejčastěji bakterie, viry, plísně nebo parazité. Mohou se buď po vdechnutí přímo rozmnožit v plicích, nebo se k nim dostávají rozšířením zánětu z horních dýchacích cest. Vznik plicního zánětu způsobuje i inhalace některých dráždivých látek nebo vdechnutí cizího tělesa.

Začíná horečkou (až 40 stupňů Celsia), třesavkou a kašlem s vykašláváním nazelenalého nebo růžového hlenu. Přidávají se bolesti na hrudi při dýchání a dušnost. Zvýší se  tepová frekvence. Celková slabost, nevolnost.

Klid na lůžku. Přijímání zvýšeného množství tekutin. Dýchání a odkašlávání pomůže i zvlhčený vzduch. Při bakteriální pneumonii Vám lékař předepíše antibiotika.

Tyfus

Charakterizováno zimnicí, třesavkou, horečkou, bolestmi hlavy a celého těla. Onemocnění začíná zpravidla náhle, asi pátý až šestý den nemoci při vysoké horečce kolem 40-41 oC se objevuje vyrážka zpočátku na hrudníku, pak postupuje na končetiny, avšak nikdy nepostihuje obličej, dlaně a plosky nohou. Exantém má charakter nepřesně ohraničených skvrn temně červené barvy velikosti v průměru 3-5 mm. Vyrážka může během několika dnů vymizet. Často však v důsledku hemoragií vznikají malé skvrny tmavohnědé barvy, které po tlaku na kůži nemizí (na rozdíl od růžovočervených skvrn). V těžkých případech onemocnění exantém přetrvává 1-2 týdny. Ojediněle může zcela chybět.

Zdrojem nákazy je nemocný člověk, v jehož krvi jsou přítomny rickettsie. Nemoc je přenášena vší šatní. Vhodným léčebným postupem je perorální aplikace antibiotik tetracyklinu nebo chloramfenikolu. Antibiotickou léčbu podáváme tak dlouho, až dojde k vymizení horečky.


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Bakteriální nemoci.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Bakteriální nemoci

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39594
Materiálů střední školy: 3607
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace