Svatý Jan Sarkander - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Svatý Jan Sarkander

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 21.09.2010 18:25
Kategorie: Referát
Předmět: Dějepis
Známka: Nehodnoceno
Hodnoceno: x
Popis: Referát - o životě


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 Jan Sarkander

 

Život Jana Sarkandera

 

Svatý Jan Sarkander se narodil 20. prosince 1576 v Skočově v Těšínském knížectví. Od roku 1589 pobýval v Příboře. V roce 1592 začal studovat filosofii na latinské škole v Olomouci. Odtud přešel do Prahy, kde se roku 1603 stal doktorem filosofie. Teologii studoval od roku 1604 ve Štýrském Hradci. Studia předčasně ukončil v roce 1606 a v září téhož roku se oženil s Annou Plachetskou. Novomanželé se usadili v Brně. Anna krátce po sňatku zemřela a Sarkander se rozhodl vrátit se k duchovní dráze. V roce 1607 přijal Sarkander nižší svěcení a o 2 roky později byl kardinálem Ditrichštejnem vysvěcen na jáhna a v zápětí  mu olomoucký biskup Jan Křtitel Civalla udělil kněžské svěcení.

Jako kněz působil Sarkander v olomoucké diecézi. Nejprve v Opavě, kde vypomáhal svému bratru kanovníku Mikuláši. Odtud  se odstěhoval do Uničova, ale v roce 1609 byl pro podezření ze spoluúčasti na politické akci proti císaři, z níž byl obviněn právě jeho bratr Mikuláš, vzat do vazby. Když se prokázala Janova nevina, byl propuštěn a ustanoven farářem v Charvátech u Olomouce. Dále působil ve Zdounkách a Boskovicích. V roce 1616 byl povolán do Holešova, kde působil jako farář a osobní děkan v sídle moravského hejtmana Ladislava Popela z Lobkovic. V Holešově se Sarkander dostal do sporu o farní desátky s okolní nekatolickou šlechtou, zvláště s luteránem Václavem Bítovským z Bítova, což – jak se později ukázalo – se mu stalo osudným.

 Když vypuklo české stavovské povstání v květnu 1618 (pražská defenestrace) byl Ladislav Popel z Lobkovic zatčen a uvězněn v Brně. Sarkander na radu přátel odešel do Polska, kde vykonal pouť do Čenstochové a krátce pobýval v Krakově. V listopadu 1619 se vrátil na Moravu. V únoru roku 1620 vtrhli na Moravu kozáci, kteří byli ve službách polského katolického krále. Přepadali jedno město za druhým a drancovali. Holešov však byl ušetřen poté, co kozákům vyšel vstříc Sarkander v čele procesí s monstrancí v rukou. Kozáci se zastavili, přidali  ke zpěvu a zase odtáhli. Nicméně při svém vpádu zpustošili kozáci velké množství míst, zejména nekatolických a velké škody utrpěl také majetek pana Bítovského z Bítova.

Když na Moravě došlo k převratu a moc získali moravští protestantští stavové, ocitl se Sarkander ve velkém nebezpečí - byl podezříván, že v Polsku dojednal pomoc císaři Ferdinandovi, kterého nechtěli moravští stavové uznat za krále. Sarkander se pokusil prchnout, ale byl dopaden a pohnán před soud. Shodou okolností byl sudím právě Václav Bítovský z Bítova. Čtyři týdny byl 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Svatý Jan Sarkander.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Svatý Jan Sarkander

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 40994
Materiálů střední školy: 3630
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace