Literární druhy - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Literární druhy

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 20.09.2010 21:53
Kategorie: Ostatní
Předmět: český jazyk - Hotelnictvi
Známka: 1
Hodnoceno: 2x
Popis: Lit. druhy


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 Literární druhy a žánry

 

Literární díla se mohou vyznačovat společnými znaky, jedním z nich je např., že zachycují nebo nezachycují děj nebo že využívají stejné jazykové prostředky či kompoziční postupy.

 

Dělíme je do tří druhů a celé řady žánrů:

 

Literární druhy:

  • Epika - vychází z děje, vypráví příběh, z velké část jsou epická díla psána prózou (neveršovaným jazykem), převažují promluvy postav nad dialogem
  • Lyrika - vyjadřuje především dojmy a city, popř. úvahy. I lyrická díla mohou obsahovat epické - dějové prvky.
  • Drama  -  je většinou založeno na ději, ten se ovšem na rozdíl od prózy odvíjí prostřednictvím přímé řeči - promluv postav (převládá dialog - rozhovor, zčásti se vyskytují i monology). Na rozdíl od epických a lyrických textů, které jsou určeny k četbě, drama je určeno k předvádění na scéně.

 

Literární žánry existují v rámci každého literárního druhu, jedná se o texty se společnými obsahovými a formálními rysy (tematika, kompozice, počet slok, veršů); jejich počet je proměnlivý, postupem vývoje ve společnosti i v literatuře  dochází často  ke stírání přesné hranice žánrů nebo k míšení jednotlivých žánrů v žánr nový.

 

Žánry epické - jmenujme nejrozšířenější, nejde o konečný výčet,  patří  zde epos, román, legenda, kronika, povídka, novela, pohádka, pověst, báje bajka, anekdota.

 

Epos - rozsáhlá veršovaná skladba, která zaznamenává mýty, popř. významné události v životě určitého národa, činy mimořádných osobností apod. Je zde řada postav, děj je spletitý, rozvíjí se pomalu, je doplněn rozsáhlými popisy. Vypravěč stojí mimo děj.

 

Román - neveršovaný text obvykle značného rozsahu, je zde celá řada postav se spletitými osudy. Děj zachycuje většinou delší časové období, větví se a rozvíjí mnoho vedlejších motivů a epizod. Střídají se místa děje. nalezneme zde velkou pestrost uměleckých prostředků  a témat. Existuje celá škála žánrových forem - román historický , válečný, vědeckofantastický, utopický, sociální (společenský), vývojový, výchovný, filozofický, dobrodružný, detektivní, román v dopisech a další.

 

Legenda - epický text podávající zprávu o životě, skutcích, zázracích a mučednické smrti světce.  Dnes označujeme tímto termínem vyprávění o významných osobnostech, posvátných místech a zázračných úkazech.

 

Kronika - v chronologickém sledu zachycuje dějinné události.

 

Povídka -  kratší příběh s jednoduchým dějem a několika postavami (povídka historická, dobrodružná, milostná, psychologická - podle obsahu).


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Literární druhy.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Literární druhy

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 38993
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1593
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2019 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace