B. Hrabal-Obsluhoval jsem anglinckého krále - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

B. Hrabal-Obsluhoval jsem anglinckého krále

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 20.09.2010 20:34
Kategorie: Referát
Předmět: Český jazyk a literatura
Známka: 2.5
Hodnoceno: 4x
Popis: referát,dobrá knížka i film;-)


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

             Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického králeJan Dítě začal svoji kariéru v Hotelu Praha, ve kterém pracoval jako pikolík, učil se číšnickému řemeslu a ještě si k tomu přivydělával prodejem párků na nádraží. Setkal se zde s mnoha lidmi, kteří ho inspirovali, například s obchodními zástupci velkých firem. Dítě netrpěl nedostatkem peněz, celkem si užíval – nabyl prvních sexuálních zkušeností v nevěstinci U Rajských, naučil se od jednoho obchodního zástupce zaplňovat vydělanými penězi podlahu a již tehdy snil o tom, že jednou zbohatne a postaví si vlastní hotel.
Ve druhé kapitole již Jan Dítě pracoval v luxusním hotelu Tichota. Byl sem doporučen jistým obchodním zástupcem. Tento hotel byl poněkud zvláštní. Byl situován na osamoceném místě nedaleko Prahy a vždy hostil jen malé skupiny lidí – ovšem lidí velmi významných. Kromě majitele hotelu, pana Tichoty, který se pohyboval na vozíčku a číšníky přivolával zásadně písknutím na píšťalku, se zde hlavní hrdina setkal mimo jiné s českým prezidentem, který zde laškoval s nějakou slečnou, s významným generálem, básníkem či delegací, která vezla zlatou sošku Bambini di Praga, tedy Pražského Jezulátka. A právě tito vyslanci z Afriky zapříčinili to, že Jan Dítě dostal výpověď. Jak již bylo řečeno, delegace vezla velmi cennou sošku k posvěcení pražskému arcibiskupovi. Ubytovali se v hotelu Tichota. Z bezpečnostních důvodů byla vyrobena atrapa této sošky a Jan Dítě byl neprávem obviněn z úmyslného vyměnění těchto dvou sošek. Pochopitelně byl nevinný, ale stálo ho to pracovní místo.
V další části knihy byl hlavní hrdina doporučen do honosného pražského Hotelu Paříž. Zde se setkal s vrchním Skřivánkem, který byl ve svém řemesle tak zběhlý, že dokázal předem poznat, co si nově příchozí host objedná. Na otázky, jak to dovede, odpovídal, že obsluhoval anglického krále – to ve skutečnosti nebyla pravda, obrat pouze vystihoval dokonalost ovládání řemesla. V tomto hotelu se hlavnímu hrdinovi podařilo dosáhnout vrcholu své kariéry. Do hotelu přijel habešský císař a Jan Dítě měl tu čest obsluhovat ho. Také za to dostal odměnu – vyznamenání, řád. Od té doby se vždy chlubil větou, že „obsluhoval habešského císaře“. V tomto hotelu pracoval také na začátku německé okupace. Sblížil se s Lízou – Němkou, která bydlela a pracovala v Chebu. Vzhledem k tomu, že Hotel Paříž patřil českým vlastencům, byl posléze vyhozen.

 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál B. Hrabal-Obsluhoval jsem anglinckého krále.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: B. Hrabal-Obsluhoval jsem anglinckého krále

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 40994
Materiálů střední školy: 3630
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace