Zdeněk Jirotka-Saturnin - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Zdeněk Jirotka-Saturnin

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 20.09.2010 20:32
Kategorie: Referát
Předmět: Český jazyk a literatura
Známka: 2
Hodnoceno: 6x
Popis: referát,nevim,ale možná tam najdete pár chyb;-)


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 

Zdeněk Jirotka - Saturnin

Děj je situován do meziválečného období.
Mladý muž žije vcelku pokojný a naprosto klidný život. Bydlí v jednom starém městském domě v Praze, chodí pravidelně do práce a občas si chodí zahrát tenis, ale příliš se mu to nedaří. Největší motivací je pro něj překrásná slečna Barbora, která tuto hru ovládá mistrně. Jednou by ji chtěl porazit, ale ze všeho a nejvíce by si přál se s ní sblížit.
Tento pohodlný život mu však skončí přijmutím sluhy. Není to totiž jen tak někdo, nýbrž velmi výstřední a originální pan Saturnin. Jeho doporučení vypadala velmi slibně, až na pár výstředností, ale mladý muž se ho i přesto rozhodl přijmout. První šok připraví svému pánovi, když mu zavolá do kavárny a oznámí, že celou jejich domácnost přestěhoval na obytnou loď – hausbót. Nakonec se to ukázalo jako zajímavý nápad, ale tato pohoda jim skončila příchodem tety Kateřiny a bratránka Milouše.
„Vstoupil jsem na palubu a naší obytné lodi a v ústrety mi přihopsala teta Kateřina.
Dovádivě žvatlala a jako obvykle chrlila jedno přísloví za druhým.“
Ta zde chce strávit několik týdnů dovolené. Vystrnadit se je podaří až díky geniálnímu plánu Saturnina. Teta Kateřina je vůbec velmi zvláštní člověk. Nyní je to vdova, která se stará o svého 18 letého výrostka Milouše. Není už nejmladší, ale ono si to naprosto odmítá přiznat. Nosí senzační klobouky, velmi se maluje, ačkoliv to neumí. Její pohyb připomíná píše hopsání, než nějaký způsob chůze a neustále z ní srší přísloví – kdykoliv a kdekoliv. Nyní se nachází ve velmi nepříznivé finanční situaci a tak se všemi způsoby snaží vnutit bohatému dědečkovi, který ji však nemůže vystát.
Když přišla pozvánka právě od tohoto dědečka, rozhodně se mladý muž, že v jeho vile stráví i se Saturninem tři týdny své dovolené. Z celého příbuzenstva se snad jediný tento mladý muž nesnaží vlichotit dědečkovi kvůli penězům. Ve vile se potkává s dědečkovým přítelem doktorem Vlachem, dědečkem, tetou Kateřinou a Miloušem.
„Právě jsem se rozhodl, že vstanu, když se ozvalo diskrétní zaklepání a Saturnin vstoupil .Přál mi dobrého jitra, pravil, že ranní ptáče dál doskáče, mladí ležáci, staří žebráci, a oznámil mi, že venku je pěkně, ale nechval dne před večere, nevím dne ani hodiny a kam čert nemůže, nastrčí bábu. Vy nejste zvyklí na podivný způsob Saturninova vyjadřování, ale já jsem z té směsice přísloví pochopil , že přijela teta Kateřina.“


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Zdeněk Jirotka-Saturnin.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Zdeněk Jirotka-Saturnin


 

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39398
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace