Referát - Pán prstenů - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Referát - Pán prstenů

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 19.01.2013 14:40
Kategorie: Referát
Předmět: Český jazyk a literatura
Známka: 1.2
Hodnoceno: 4x
Popis: Referát k maturitní otázce ; )


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 

Pán prstenů

(v anglickém originále The Lord of the Rings)

je epický román žánru hrdinská fantasy od Johna Ronalda Reuela Tolkiena, napsaný s přestávkami v letech 1937–1949. Patří mezi nejznámější fantasy příběhy, někdy bývá označován za zakládající dílo žánru. Jedná se o třetí nejprodávanější román vůbec - prodalo se přes 150 milionů výtisků.

Dílo je někdy označováno za trilogii, Tolkien je ale koncipoval jako celek složený ze šesti knih a původně si přál, aby vyšly v jednom svazku. Rozdělení do tří svazků včetně jejich pojmenování (Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále) prosadil vydavatel z obchodních důvodů.

Tolkien napsal své smyšlené příběhy včetně Pána prstenů jako mytologii pro Anglii, která na tomto poli značně zaostávala za severogermánskými bratranci. Také potřeboval světy a legendy pro své umělé jazyky, neboť podle jeho slov „jazyk není živý, pokud nemá svoji historii, příběhy, které za ním stojí.“

Hlavní motiv

Příběh popisuje světový konflikt dobra se zlem. Úkolem dobra v tomto příběhu je zničit Jeden prsten, který ve spojení se svým pánem Sauronem představuje děsivou ničivou sílu ohrožující celou Středozem. V knize sledujeme sjednocení mnoha národů a ras Středozemě v rozhodujícím zápase s Temným pánem Sauronem. V několika dějových liniích je představeno jak kolektivní hrdinství vojsk Západu, tak putování a individuální hrdinství jednotlivých členů Společenstva Prstenu.

Pán prstenů volně navazuje na knihu Hobit aneb cesta tam a zase zpátky. V zájmu návaznosti příběhu provedl Tolkien po vydání Pána prstenů v textu Hobita určité úpravy. Oba romány vycházejí z rozsáhlých dějin fiktivního světa Arda. Příběhy z mytologie tohoto světa jsou obsaženy v knize Silmarillion a v dalších svazcích, které na základě materiálu z otcovy pozůstalosti postupně připravuje k vydání autorův syn Christopher.

Hlavní postavy

Gandalf

Byl jeden z čarodějů neboli Istari, kteří měli pomáhat lidu Středozemě v boji proti zlu. Ve skutečnosti byl Maia (duch, jehož bytí bylo starší než svět), ale to ve Středozemi věděli jen ti nejmoudřejší. Jeho původní jméno ve Valinoru bylo Olórin, ve Středozemi byl znám mnoha různými jmény: na severu Gandalf (\"elf s holí\"), mezi elfy a v Gondoru Mithrandir (sindarsky \"šedý poutník\"), na jihu Incánus, mezi trpaslíky Tharkûn. Protože byl často poslem nepříjemných zpráv, byl občas nazýván i Gandalf Sýček nebo Láthspell (rohansky \"Zlá zvěst\"). Přišel jako poslední z pěti Istari (ostatní byli známi jako Curunír(Saruman), Aiwendil (Radagast), Alatara, Pallando). Na rozdíl od svých druhů si nikdy nezřídil stálé sídlo, ale neúnavně putoval po světě. Jako všichni Istari měl vzhled starého muže (působil ještě o něco starší než jeho společníci). Měl dlouhé bílé vlasy a vousy a husté obočí. Nosil šedý plášť, špičatý modrý klobouk, stříbrnou šálu a vysoké boty. Obvykle se opíral o hůl, kterou díky svým schopnostem občas používal k osvětlení temných míst nebo k útoku ohněm na své nepřátele. Gandalfův oblíbený nápoj bylo červené víno.

Jeho úlohu v Pánu prstenů můžeme připodobnit k loutkaři či hráči šachů – tahá za nitky, aby dosáhl toho, že dobro zvítězí, osoby kolem sebe používá jako šachové figurky.


 

Frodo

Frodo Pytlík se narodil Drogu Pytlíkovi a Primuli Brandorádové 22. září 2968 Třetího věku. V roce 2980 Frodo o oba rodiče přišel, utopili se na řece Brandyvíně. Na starost si ho vzali příbuzní jeho matky. Roku 2989 přešel Frodo do opatrovnictví Bilba Pytlíka. Tehdy mu bylo 21 let, hobiti docházejí dospělosti až v 33 letech.

Frodo se tedy přestěhoval k Bilbovi do Dna pytle. Když bylo Bilbovi 111 let, přepadl ho neklid a rozhodl se odejít. Jeho přítel Gandalf z toho podezíral podivný Bilbův Prsten. Přesvědčil Bilba, aby Prsten nechal stejně jako celé Dno pytle Frodovi, a Bilbo odešel do Roklinky za elfy. Gandalf nařídil Frodovi Prsten schovat a držet ho v tajnosti. Občas pak Froda navštěvoval.

Po desetileté prodlevě mezi návštěvami se v roce 3018 Třetího věku Gandalf opět vrátil a pověděl Frodovi celý příběh o Prstenu a Sauronovi. Frodo poznal, že v Kraji dál zůstat nemůže a Gandalf mu poradil, aby společně se Samvědem Křepelkou, Frodovým zahradníkem, šli do Roklinky. Gandalf chtěl jít původně s nimi, ale vydal se nejprve pátrat po novinkách a ke dni odjezdu se nevrátil. Už v Kraji se ukázalo, že jsou pronásledováni Černými jezdci. K výpravě se přidali Frodovi přátelé Peregrin Bral (zvaný Pipin) a Smělmír Brandorád (Smíšek). Šťastně se dostali do Hůrky, i když je po cestě musel dvakrát zachraňovat Tom Bombadil. V Hůrce pro ně měl hostinský dopis od Gandalfa, který zapomněl odeslat, a na základě něj se po zbytek cesty spolehli na pomoc Hraničáře zvaného Chodec. Na Větrově Froda bodnul Pán nazgûlům morgulským ostřím. Po mnoha útrapách ho přátelé dopravili do Roklinky, kde ho zachránil Elrond.

V Roklince se pak sešla Rada, aby vyřešila, co udělat s Prstenem. Bylo rozhodnuto, že Prsten musí být zničen v Hoře osudu a Frodo se sám přihlásil jako Ten, který ponese Prsten. Od Bilba, se kterým se zde setkal, dostal mithrilovou košili a meč Žihadlo a společně s 8 společníky se vydal na cestu. V Lothlórienu dostal od Galadriel elfí plášť a lahvičku se světlem Eärendila. U Amon Henu se Boromir pokusil Prstenu zmocnit. Frodo byl nucen utéct a rozhodl se pokračovat sám. Nakonec s sebou ještě vzal přítele Sama.

Se Samem pokračovali do kopců Emyn Muil. Tam je pronásledoval tvor jménem Glum, kterého přemohli a ušetřili za slib, že jim ukáže cestu do Mordoru. Glum se však chtěl sám zmocnit Prstenu a dovedl Froda do doupěte pavoučice Oduly. Ta ho bodla svým žihadlem, ale Sam ji hrdinně zahnal. Podlehl však dojmu, že je Frodo mrtvý. Potom přišli skřeti, kteří odnesli Froda do věže Cirith Ungol. Sam zjistil svůj omyl, a když se spolu začaly bít dva oddíly skřetů, využil příležitosti a Froda osvobodil. Poté doputovali až k puklinám Hory osudu, kde po boji Froda s Glumem padl Glum s Prstenem do lávy, a tak byl Prsten zničen.

Orli pak Sama a Froda zachránili před zkázou vybuchující Hory osudu. Po oslavách vítězství se Frodo, Sam, Smíšek a Pipin vydali zpět do Kraje. Ten byl obsazen zlými lidmi, ale s jejich vyhnáním si už zkušená čtveřice poradila.

Frodo se však nikdy nevypořádal se vším, co zažil, a chtěl opustit Kraj. Po dvou letech od zničení Prstenu se společně s Bilbem, Gandalfem, Elrondem, Galadriel a dalšími elfy vydali lodí na Tol Eresseu. To bylo 29. srpna 3021 Třetího věku. Samovi Frodo odkázal svou knihu a ten po 61 letech od Frodova odjezdu po smrti své manželky Růži zřejmě přeplul moře také.


 

Aragorn (dědic králů západu, zástupce lidí)

Aragorn se připojil k Frodově výpravě v Hůrce v hospodě U Skákavého poníka. Díky Aragornově pomoci hobiti utekli nazgûlům a dorazili do Roklinky. Elfové v Roklince opravili zlomený Elendilův meč Narsil a Aragorn jej pak nosil pod jménem Andúril (Plamen Západu). Po Elrondově Radě se stal Aragorn členem Společenstva prstenu, přestože od počátku směřoval do Gondoru, aby pomohl svému lidu ve válce. Rozhodl se tedy, že bude výpravu provázet, dokud to bude možné. Poté co byl Gandalf svržen s balrogem do hlubin Morie, stal se Aragorn vůdcem Společenstva a nastalo mu těžké dilema, zda má dále provázet Froda, nebo se držet svého původního plánu a vydat se do Gondoru. Rozhodnutí odkládal, jak dlouho to bylo možné, provedl Společenstvo Lórienem a později se s ním plavil až k Rauroskému vodopádu. Tam však došlo ke sporu mezi Frodem a Boromirem a Společenstvo se rozpadlo. Frodo se vydal do Mordoru jen sám se Samem, zatímco Boromir padl a Smíšek s Pipinem byli zajati Sarumanovými skřety. Aragorn po těžkém rozhodování nechal Froda odejít, protože cítil, že mu s jeho úkolem už nemůže pomoci, a vydal se s Legolasem a Gimlim pronásledovat skřety a zachránit zajaté hobity.


 

Další členové společenstva prstenu:

Boromir (syn správce Gondoru, zástupce lidí)

Boromir je statečný bojovník známý v Gondoru pro svou velikost a své zásluhy. Jeho síla a silná vůle z něho udělala velikého velitele Gondoru. Obdivují ho dokonce i lidé z Rohanu, zejména Éomer. 

Boromir je syn Denethora II., který je správce Gondoru. Má bratra Faramira, který je mladší, než on. Převzal by proto po otci titul správce Gondoru. Když bylo Boromirovi deset let, tak jeho matka zemřela. V důsledku toho se jeho otec stal pochmurným a viditelně upřednostňoval Boromira nad jeho mladším bratrem Faramirem. Navzdory této skutečnosti si byli bratři velmi blízcí. Boromir se věnoval velení svým lidem a byl v bitvě u Osgiliathu. On, jeho bratr a dva další byli jedinými, kteří přežili a museli plavat na řece Anduintoreach až do bezpečí. V době války o Prsten byl považován za jednoho z nejlepších smrtelných bojovníků.


 

Legolas, syn elfského krále z Temného hvozdu.

Legolas je synem Thranduila krále Lesních elfů. 
Jakožto jeho syn se tedy stal Princem z Lesní říše ‚Někdy se připojoval z Temného hvozdu. 
Když Elfům z vězení uteče Glum je Legolas poslán k Elrondovi kde má tuto šokující zprávu říct všem představeným z celé Středozemě. 
Na této schůzi si Princ sám zvolí že chce být členem Společenstva prstenu které má za úkol zničit Jeden Prsten. 
Cesta přes průsmyk Caradras byla pro většinu společenstva strašlivou přítěží ale Legolas který byl lehký jako pírko přešel sníh bez toho aniž by na něm zanechal jedinou stopu. 

Gimli, syn Glóina z osamělé hory za trpaslíky

Gimli je elitní trpasličí bojovník (a šlechtic). Vyskytuje se prakticky ve všech zfilmovaných dílech. Vždy doprovází Aragorna a Legolase, popřípadě Gandalfa, nebo nějakého z hobitů Společenstva prstenu. 

K boji používá sekery, nebojuje efektně, ale efektivně. 
Přes svou nízkou výšku má obdivuhodnou úspěšnost v boji. Každou bitvu vyhraje bez zranění, na rozdíl např. od Aragorna, který má hodně šrámů. Je velice vtipný a pověstný svými hláškami. 
Jestli si myslíte, že zemře stářím tak se mýlíte, protože po smrti Aragorna se Samvědem Křepelkou a Legolasem odpuje do země neumírajících. 


 

a Samvěd(Sam), Smělmír(Smíšek) a Peregrin(Pipin)


 


 

Hlavní záporné postavy

Sauron

Je hlavní zápornou postavou. Sauronovo jméno pochází z přídavného jména suera, „odporný, mizerný, zkažený“ a je překládáno jako Nenáviděný. V sindarštině je nazýván Gorthaur. Je také nazýván Bezejmenným nepřítelem. Dúnadani jej nazývali Sauron Podvodník kvůli jeho roli při tvorbě Prstenů moci a Pádu Númenoru. V Adûnaiku je nazýván Zigûr, „čaroděj“.

V Tolkienových poznámkách je Sauron původně nazýván jménem Mairon neboli „Obdivuhodný“. Také se nazýval Tar-Mairon, „král Excelentní“, až do pádu Númenoru.

Jeho nejznámější tituly Temný pán Mordoru a Pán prstenů se objevují v Pánu prstenů jenom párkrát. Je nazýván Temným pánem, Pánem zrady, Temnou mocí, Temnou mocností, Nepřítelem, Pánem Barad-dûr, Rudým okem, Tvůrcem prstenu, Černým mágem a Černokněžníkem.

Tolkien nikde nepředkládá detailní informace o Sauronově vzhledu během jeho různých inkarnací. Podle Silmarillionu byl Sauron jako Maia schopen měnit svůj vzhled a podobu svou vůlí. Na začátku používal krásnou podobu, ale poté, co se přidal k Morgothovi, si vzal hrozivou podobu. Sauron nakonec ztratil schopnost měnit svůj vzhled podle své vůle.

Saruman

Saruman byl napohled starý muž s černými vlasy, později mu vlasy zběleli, stálé však měl černé vousy na bradě). Byl vysoký, měl hluboké černé oči. Většinou se objevoval zahalen do kapuce v bílém plášti, později jej však změnil za pestrý plášť, který měnil barvy s tím, jak se odráželo světlo (Saruman Mnoha barev).

Saruman nebyl ani člověk, ani elf (jak si lidé často mysleli), ale byl Maia z řádu Istari, oděn v těle muže. Jako takový byl Saruman nesmrtelný a velice mocný, jelikož neměl žádné hranice, kam až může zajít. Jeho největšími zbraněmi byla jeho moudrost a medový hlas.

Jeho hlavním zájmem byla magie a „hluboká umění“, zvlášť v kombinaci s mocí. Proto se také zajímal o Prsteny moci a dalekozraké palantíry. Rovněž byl hluboce vzdělán v historii Středozemě, vědě o královstvích jako Númenor, Gondor či Khazad-Dûm. Jeho hlas a projev byly neobyčejně přesvědčivě, mnohem více než pouhá rétorika. Když tuto moc použil, mohl ovládat srdce kohokoliv, a zasévat lži, jak mu bylo libo. V závislosti na vůli posluchače tato moc mohla trvat, dokud mluvil, nebo vyklíčit v srdci posluchače a trvat navěky.

Dále byl znalý mechaniky a chemie, např. jeho „střelný prach“ použitý Uruk-hai. Své dominium Železný pas zcela proměnil v jednu velkou kovárnu. V tomto se pravděpodobně chtěl vyrovnat Sauronovi.

Jeho znalosti zasahovaly i do biologie - zkřížil skřety s lidmi, čímž vytvořil jednak muže se skřetí zlobou a proradností, jednak Uruk-hai s lidskou zdatností a schopností pohybovat se na slunci.


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Referát - Pán prstenů.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Referát - Pán prstenů

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39434
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace