Odyssea - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Homér - Odyssea

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 14.10.2012 16:45
Kategorie: Referát
Předmět: Český jazyk a literatura
Známka: 2
Hodnoceno: 2x
Popis: Homér - Odyssea


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

14. století p.n.l. – 4. století n.l.

- označení pro starověké období, ve kterém byly vytvořeny základy řecké a římské společnosti, jejich kultury a evropské vzdělanosti vůbec
Řecká literatura:
* Archaické období
* Atické období
* Helénistické období
* Římské období
Římská literatura:
* Archaické období
* Zlatý věk
* Stříbrný věk

další autoři: Řecko – Homér, Ezop, Sofokles
Řím – Plautus, Cicero, Gaius Julius Caesar

 

HOMÉR

- asi 7. - 8. století p.n.l.
- antický básník, řecká literatura, archaické období
- pravděpodobný autor nejstarších dochovaných evropských písemných památek
díla: Odyssea
Ilias = vypráví o závěru řecko-trojské války, která vypukla kvůli krásné Heleně-unesl
ji trojský princ Paris


ODYSSEA

- vznik asi začátek 7. století před naším letopočtem
- starořecký epos
- 24 zpěvů, více než 12 tisíc veršů
- společně s eposem Ilias jsou označovány jako tzv. homérské zpěvy

Obsah:

Ithacký král Odysseus bojoval deset let v trojské válce. Po jejím skončení se chtěl co nejdříve vrátit na rodný ostrov ke své věrné ženě Pénelopé. Při cestě domů zažívá různá dobrodružství.
Odysseus připlul k zemi Kikonů, kde napadl a vyloupil město Ismaros. Zatímco jeho vojsko oslavovalo vítězství, přihnali se Kikonové z celé země, aby se pomstili. V boji padlo šest vojáků z každé lodi.
U mysu Maleje přepadla Odyssea a jeho posádku bouře a vítr je zahnal k Lotofágům, kteří se živili sladkým lotosem. Kdo ho ochutnal, nikdy už nechtěl z jejich země odejít. Muže, kteří snědli lotos, musel Odysseus odvléci násilím a svázat je v podpalubí, aby neskočili do moře a neplavali zpět
na ostrov.
Další ostrov, na který Odysseus připlul, byl ostrov jednookých obrů – Kyklopů. Tam je zajal Polyfémos, syn boha moře Poseidona. Kyklop začal muže postupně požírat. Odysseus vymyslel lest, jak z nebezpečné situace vyváznout. Opil Polyféma vínem a představil se mu jako Nikdo. Hned jak obr usnul, vypíchl mu Odysseus jeho jediné oko. Ráno odsunul Polyfémos balvan, kterým byl zavalen vchod do jeskyně, aby vypustil ovce. Kyklop tušil, že by se Odysseus mohl pokusit utéct, a proto každou ovci ohmatal. Ale osahával pouze hřbety. Odysseovi i s posádkou se podařilo uniknout přivázáni pod břichy ovcí. Poseidon se dozvěděl, co Odysseus udělal jeho synovi, proto rozbouřil moře a znemožnil jim návrat domů.
Při své plavbě Odysseus narazil na ostrov, kde žil král větru Aiolos. Ten jim věnoval příznivý vítr do plachet a ten nepříznivý zavřel do krabičky, kterou dal Odysseovi s sebou. Konečně spatřili Ithaku, ale zvědaví mořeplavci otevřeli krabičku a vítr je odnesl zpět na širé moře.
Mnoho mužů z posádky zemřelo v zemi Laistrygónů, obrů lidožroutů. Laistrygónové přepadli lodě, rozbili je kameny a muže nabodli na harpuny. Takto zahynula posádka jedenácti lodí, zachránila se jen Odysseova.
Když přistáli na břehu ostrova Aiaia, proměnila kouzelnice Kirké, dcera boha slunce Hélia, muže ve vepře. Kouzelnice slíbila Odysseovi, že když u ní stráví rok, vrátí mu svobodu a jeho mužům lidskou podobu. Kirké jim předpověděla cestu do podsvětí do Hádovy říše. Pak seslala lodi příznivý vítr, který je přivezl do země Kimmerů, nad níž nikdy nesvítí slunce.
V zemi Kimmerů našel vysokou skálu, do které padají vody do podsvětní řeky Acherón. Přiletěla Teiresiova duše a předpověděla mu, že se na Ithaku vrátí i proti vůli boha Poseidona,
ale bude muset překonat ještě mnoho překážek. Musel proplout mořskou úžinou kolem nestvůr Skylly a Charybdis, při zápase s obludou ztratil šest svých mužů.
Odysseus spatřil Héliův ostrov, jemuž se Kirké doporučovala vyhnout. I přes Odysseovo doporučení, aby cestovali dál, se všichni vzepřeli. Protože byli hladoví, počkali až Odysseus usne
a i přes jeho zákazy zabili několik krav z Héliova stáda. Hélios se strašně rozzuřil a požádal Dia
o pomoc. Zeus rozpoutal takovou bouři, že se loď převrhla a posádka zmizela v moři. Zachránil se jen Odysseus, který jako jediný nejedl maso z Héliových krav.
 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Homér - Odyssea.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Homér - Odyssea

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39447
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace