Krysař (rozbor, maturita) - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Krysař (rozbor, maturita)

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 19.05.2012 20:14
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: Český jazyk a literatura
Známka: 1.3
Hodnoceno: 93x
Popis: Rozbor k maturitě (autor, obsah, díla, kontext svět.literatury)


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

Viktor Dyk
Krysař (1915)

*31.12.1877 †14.5.1931
- český spisovatel, prozaik, dramatik, novinář
- studoval na Karlově univerzitě právo
- překládal z němčiny a z francouzštiny
- působil jako oponent prezidenta Masaryka
- jeho tvorba je ovlivněna symbolismem dekadencí

2, literární druh, žánr a forma:
- novela, próza
- vychází z německé pověsti o krysaři z Hammelu z 13.stol.

3, obsah:
Příběh začíná ve chvíli, kdy se Krysař, který přišel do města Hammeln, seznámí s mladou ženou - Agnes. Oba dva se do sebe navzájem zamilují.
Krysař je do města povolán, aby odtud vyhnal krysy. Dva vážení konšelé Gottlieb Frosch a Bonifác Strumm mu za vyčistění města od krys slíbili velkou odměnu. Krysař se během plnění své povinnosti schází s Agnes. To se nelíbí Kristiánovi, jenž o Agnes má zájem a chodí za ní. Na scéně se mezitím objevuje i Sepp Jörgen, rybář, který bydlí na břehu řeky. Je podivín a skoro blázen. Lidé se mu proto raději vyhýbají a utahují si z něj, že všechno pochopí až druhý den. Sepp žije sám a věnuje se jen rybaření. O ostatní lidi se nestará.
Po čase, když se Krysařovi podaří vyhubit všechny krysy v Hammeln, jde do hospody (s názvem Žíznivý člověk), kde se scházejí místní konšelé. Chce po nich, aby mu vyplatili jeho právem zaslouženou odměnu, kterou mu slíbili. Odměna byla vysoká a konšelé (Strumm a Frosch) se zdráhají. Nakonec mu řeknou, že jsou ochotni mu odměnu dát, pokud se s nimi dohodne na nějaké rozumné (a nízké) částce. Krysař rozzuřeně odmítne a slíbí jim pomstu. Celá hospoda je jeho slovy zaražena. Krysař poté odejde za Agnes a řekne jí, že i když by mohl zahubit celé město, kvůli ní to neudělá.
Další den, když šel Krysař od Agnes, setkal se s Kristiánem. Ten mu doporučí, aby odešel. Krysař si z jeho slov nic nedělá a pokračuje na své cestě. Jde daleko za město Hammeln a prohlíží si místní okolí. Potkal zde rybáře Jörgena.
Po čase se Krysař rozhodne vrátit. Najednou ho popadne neklid a spěchá zpátky.
Krysař jde do hospody k Žíznivému člověku. Hospoda je skoro prázdná. Je zde jen jeden člověk. Záhadný cizinec, jenž všechny ostatní děsil tak, že raději hospodu opustili. Krysař si přisedne k cizinci a začne se s ním bavit. Cizinec se jmenuje Faustus z Wittenberka. Muž, kterému slouží Ďábel. Po krátkém rozhovoru, kdy se Faustus snaží Krysaře okouzlit kouzly, jež vidí jen Faustus, zmizí.
Poté jde Krysař k Agnes. Od Agnes se poté dozví, že u ní byl Kristián. Je s ním těhotná. Oba dva jsou zoufalí a Agnes naříká, že jeho dítě nechce. Agnes říká Krysařovi, ať odejde a zapomene na ni. Krysař pak odchází.
Agnes následně trávila čas se svojí matkou. Poprosila ji, ať jí zazpívá píseň o zemi sedmihradské. Píseň o zemi, kde je lépe. Poté se Agnes vydá na horu Koppel a spáchá sebevraždy skokem do propasti.
Jednoho dne Krysař potká matku Agnes. Sedí na zemi a směje se. Zbláznila se. Krysařovi řekne, že Agnes odešla. Odešla do země sedmihradské. Když se Krysař zeptá, kde to je, řekne mu, ať jde na horu Koppel. V tu chvíli Krysařovi dojde, že Agnes je mrtvá. Všechno se v něm zlomí.
Vytáhne svojí píšťalku a začne pískat. Ne tak jemně jako pískal na myši. Píská silně. Najednou všichni obyvatelé z města Hammeln slyšeli zvuk jeho píšťaly. Šli za jejím vábivým zvukem, který zpíval píseň o zemi sedmihradské. Celé město šlo za ním, zatímco on stoupal na horu Koppel. Všechny obyvatele dovedl do propasti a sám je následoval. Chtěl také do země sedmihradské.
Jen rybář Jörgen vše viděl a vůbec nic nechápal. Jörgen došel do města, a když zjistil, že je všude prázdno, začal panikařit a nevěděl, co má dělat. Najednou uslyšel nářek dítěte. V jednom domě byla v kolíbce opuštěná malá holčička. Vezme ji a chce jít také do země sedmihradské, ale pláč dítěte je silnější a přinutí Seppa zůstat naživu. Vydá se hledat ženu, která by dala dítěti napít…

4, charakteristika postav:
Krysař – cizinec, tajemný, osamělý, opovrhují jim
- typický představitel romantického hrdiny
- typický dykovský hrdina - putuje s pocitem, že je nutno jíti, aniž zná cíl své cesty a aniž je přesvědčen, že k svému cíli vůbec dojde…

Agnes - prostá, nevinná, pohledná, mladá

Sepp Jörgen – chudý rybář, blázen

Kristián – toužil dědit po svém strýci (soukenný obchod)

5, jazyková stránka díla:
- er-forma
- spisovný jazyk, archaismy, metafory, řečnické otázky
- znaky romantismu: milostný trojúhelník, hl. hrdina na okraji společnosti
- dítě = symbol naděje a znovuzrození lidského světa

6, kontext autorovy tvorby :
- Buřiči – sbírka
- Satira a sarkasmy – satira
- Pohádky z naší vesnice – satira
- Zmoudření dona Quijota – drama
- tetralogie – Lehké a těžké kroky, Anebo, Okno, Poslední rok
- a další …
 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Krysař (rozbor, maturita).


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Krysař (rozbor, maturita)

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39424
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace