E. A. Poe - Jáma a kyvadlo a jiné povídky - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

E. A. Poe - Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 09.05.2012 01:42
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: Český jazyk
Známka: 1.9
Hodnoceno: 40x
Popis: rozbor díla k maturitě


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 - Byl narozen v rodině kočovných herců, otec alkoholik, matka umírá ve 3 letech, byl v sirotčinci – ujala se ho rodina Allanových (zázemí, vzdělání), studoval v Anglii i USA.
- V pubertě byl velmi přísně vychován (5 let žil v Anglii). Poezii psal již při studiu. Pracoval jako novinář, celý život živořil (neexistovali autorská práva), a proto pil. Vzal si 13. Letou sestřenici, která zemřela mladá, a z její smrti byl Poe na tom ještě hůř. Vydával poezii, na objednávku psal o čemkoli a velmi poutavě, kromě prózy psal i básně. Zemřel na chodníku v bezvědomí, na pohřeb téměř nikdo nepřišel. Znal tvorbu Byrona, je zakladatelem první klasické detektivky. Povýšil detektivku a horor na uznávané žánry.

- Literární druh – epika (vychází z děje, vypráví příběh, ve které se objevují postavy a prostředí, píše se zejména prózou)
- Literární žánr – Hororové (jáma a kyvadlo a černý kocour) a detektivní povídky (vraždy v ulici Morgue)

Společenskohistorické pozadí
- Dílo patří do období romantismu což je literární směr 1. poloviny 19. století.
- E. A. Poe – USA zakladatel hororové prózy

- Dalšími autoři světového romantismu
G. G. Byron
A. S. Puškin
M. J. Lermontov
N. V. Gogol
- E. A. Poe měl velký vliv na ostatní autory, zejména u nás ovlivnil například Jakuba Arbese

Organizace jazykových prostředků:
- Obrazný – detailně popisuje místa děje, metonymie, personifikace, symbolika, vnitřní monology, často bývá před povídkou motto. Autor často používá symboly (jáma=peklo) Jazyk je spisovný a vzhledem k žánru s jazykem pracuje – gradace, popisní souvětí, zkracuje věty. V textu dokonce nejdeme i básnické přívlastky (ďábelský hněv), pracuje s kontrastem – obludná vražda X naprostý klid, taky pracuje s mystikou (mniši také zazdívaly své oběti)
- Ich forma
- Funkční styl – umělecký
- Slohový postup – popisní, charakterizační, vyprávěcí
Povídky:
I, Jáma a Kyvadlo
Povídka je z jiné doby a jiného stylu než ostatní Poeovy povídky. Je to jedna z nejznámějších a nejlépe napsaných povídek. Na začátku povídky je motto, celý příběh se odehrává ve Španělsku v době inkvizice, kdy katolíci pronásledují nekatolíky a velmi nekřesťansky je mučí.
Postavy: muž – vyděšený, uvězněný, hladový a žíznivý, snaží se přežít a utéct
Děj: Člověk stojící před inkvizicí očekává svůj rozsudek. Ten zní: „Odsouzen k smrti“. Po těchto slovech omdlévá a probouzí se až v tmavé kobce, kde nic nevidí. Rozhodne se udělat průzkum cely. Nejdříve ji obejde dokola a napočítá 50 yardů. Pak se rozhodne přejít celu napříč. Po několika krocích ovšem zakopne. Zjistí, že jeho tělo leží na zemi, ale část obličeje má nad volným prostorem. Pod hlavou má hlubokou jámu, do které měl spadnout. Rychle pospíchá pryč a za chvíli usíná.
Po probuzení zjistí, že je pevně připoután k nějaké dřevěné lavici. V cele již není taková tma. Po levé ruce má jídlo a vodu. Napije se vody a sní trochu jídla. Poté se rozhlédne po cele. Je menší, než si myslel. Najednou si všimne kyvadla, které visí nad ním a pomalu se houpe. Po nějaké době zjistí, že se jeho kmity zrychlují a kyvadlo klesá.
Takto kyvadlo klesá několik dní. Muž střídavě propadá bláznění, zoufalství a střízlivosti. Nakonec se kyvadlo dostane do vzdálenosti pouhých tří palců od jeho těla. Muž dostane nápad. Všude kolem něj jsou krysy. Vezme zbytek jídla a nasype ho na provazy. Krysy se na něj vrhnou a pomalu provaz přehryžou. Právě včas. Kyvadlo už začalo přeřezávat jeho oděv. Přetrhne provaz a uteče.
Náhle se kyvadlo vrátí na své původní místo a stěny se začnou vzájemně přibližovat. Tlačí ho stále víc do středu místnosti, kde je jáma. Už byl na samém okraji jámy, když se náhle ozval zmatený šum lidských hlasů a troubení polnic. Natažená ruka zachytila jeho ruku, když klesal do propasti. Byl to generál Lasalle. Francouzská armáda vstoupila do Toleda. Inkvizice byla v rukou svých nepřátel.

II, Černý kocour
V povídce se projevuje velký cynismus (hned po vraždě s naprostým klidem uvažoval, kam schová tělo)
Postavy: muž (vypravěč) – miloval zvířata a v mládí jich několik choval, trávil s nimi spoustu času a to ho dělalo šťastným, miloval také svojí ženu, ale byl to duševně nemocný člověk, který propadl alkoholu a stal se z něj hrubián, který svá zvířata začal týrat a dokonce i mlátil svojí ženu, mýval výčitky svědomí, ale ty zapíjel a oni pak mizely
žena – oddaná svému muži, milovala zvířata
kocour – velký a krásný, úplně černý a chytrý – jmenoval se Pluto
Děj: Hlavní postavou a také vypravěčem je milovník zvířat. Jednou najde černého kocoura, a protože jeho žena zvířata také miluje, nechají si ho. Černý kocour se brzy stane vypravěčovým oblíbencem.
Muž ale propadne alkoholu a svá zvířata začne bít, na svou manželku je nevrlý a černého kocoura začne nenávidět. Jednou mu vzteky vypíchne oko. Kocour ho ovšem stále pronásleduje. Muž už to nemůže vydržet a kocoura oběsí. Druhý den ráno ho probudí výkřiky z ulice - jeho dům je v plamenech. Později se k němu donesou podivné historky o zdi jeho domu. Jde se tam tedy podívat a s hrůzou zjistí, že na jediné zdi, která zůstala z jeho shořelého domu, je obtisknut černý kocour s lanem kolem krku.
Přijde mu to podivné. Věc si vysvětluje tak, že kocoura na stromě během požáru lidé rychle objevili. Někdo ho odvázal, vhodil oknem do jeho pokoje. Poté vápno omítky nějak reagovalo se čpavkem a vytvořilo kocourův obrys na stěně.
Kocour mu stále leží v hlavě. Rozhodne se sehnat jiného, co nejvíce podobného. V hospodě objeví kocoura, který je původnímu podobný, ale má jen jedno oko a kolem krku bílou skvrnu. Zjistí, že nikomu nepatří a vezme si ho domů.


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál E. A. Poe - Jáma a kyvadlo a jiné povídky.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: E. A. Poe - Jáma a kyvadlo a jiné povídky

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 40134
Materiálů střední školy: 3611
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace