Moliere - Lakomec - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Moliere - Lakomec

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 04.05.2012 00:46
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: Český jazyk
Známka: 1.8
Hodnoceno: 57x
Popis: rozbor díla k maturitě


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

Lakomec
Autor: Molier vlast. jméno Jean- Baptiste Poquelin
Žánr: drama,charakterová komedie

Literární směr: Klasicismus (z lat. vzorný) je umělecký směr, který vznikl ve Francii v 17. století v době rozkvětu absolutistické monarchie. Usiloval o tvorbu odpovídající klasickým estetickým normám, odvozovaných z antických vzorů, se zaměřením na společenské a mravní problémy.(ideál pravdy a krásy), rozumová kázeň, pevná estetická pravidla, cit ustupuje rozumu, je v konfliktu s morální povinností; střídmost, závazné společenské mravní normy. Hlásil se k filozofickým východiskům racionalismu a k abstraktně pojímaným ideálům pravdy, harmonie a krásy. Chtěl zobrazit „člověka vůbec“ – různé lidské charaktery nadčasově pojaté (hrdina, padouch, lakomec apod.)
Klasicismus hájí a zdůvodňuje soudobý společenský řád, schvaluje vládnoucí vrstvy. Pro klasicismus je příznačný vznik literárních salonů, v nichž se diskutovalo o umění, rozebírala a hodnotila se díla. Tyto salony určovaly literární vkus a utvářely veřejné mínění.
Literatura se dělila podle pevně stanovených teoretických zásad i praktických pravidel na žánry.
K vysokým žánrům řadili ódu, epos, tragédii;(ze života vyšších vrstev) rýmovaný verš
k nízkým pak bajku, satiru, komedii – ze současnosti, neurozené postavy; verš i próza
Klasicistní drama: dodržovalo Aristotelovu zásadu tří jednot :
• jednota místa
• děje
• času
Hra se měla odehrávat na jednom místě, v průběhu 24hodin a jednoduchý děj.


Děj a kompozice:
Děj se odehrává v 17. století v Paříži.
Hlavní postavou je Harpagon, bohatý vdovec, který je velmi lakomý a bezcitný. Má rád jen sebe a své peníze, které získává lichvou. Pro peníze je ochoten zabránit i štěstí svých dětí (Elisa, Kleantes).

Syn Harpagona Kleantes miluje chudou dívku Marianu. Dcera Elisa se tajně zasnoubí s Valérem, který přijal místo správce u Harpagona, ale je šlechtic, který ztroskotal na moři.
Kleantes chce požádat o svolení k sňatku s Marianou, ale otec si chce sám mladou dívku vzít, protože ho dohazovačka Frosila přesvědčila, jak výhodný pro něj sňatek bude. Syna Kleantese hodlá oženit s bohatou vdovou a dcera se má stát ženou stárnoucího bohatého Anselma.
Sluha Čipera nachází Harpagonův poklad, skříňku s 30 000 zlatými dukáty. Ten ztrátu zjistí a při vyšetřování vyjde najevo, že Valér a Mariana jsou sourozenci a děti ztraceného Anselma. Kleantes navrhne otci, že peníze vrátí, pod podmínkou, že se otec zřekne Mariany. Harpagon, který chce své peníze, nakonec svoluje. Syn Valér se ožení s Elisou a Kleantes s Marianou. Obě svatby hradí Anselm, otec Mariany a Valéra.
Postavy:
Chronologicky stavěný děj dramatu nám ukazuje důkladné zpracování charakteru hlavního hrdiny – lakomce Harpagona. Jednoduchá zápletka, ve které se používá známý motiv propletených vztahů, nám umožňuje vidět jednání postav ve vypjatých situacích a jejich opravdový charakter Ať se jedná o chytrého Valéra, zoufalce Kleanta, nebo pomstychtivého kočího Jakuba.
Harpagon: posedlý touhou po majetku, peníze jsou smyslem jeho života, mnoho nedopřeje ani svým dětem. Jeho skrblictví jej mnohdy dožene do situace, kdy je schopný pro peníze obětovat i blaho svých blízkých.
Kleant, Elisa – nenávidí otce za jeho chamtivost, snaží se žít normální život, ale klepy o otci jim ztěžují společenský život.
Valér: jediný člověk, kterému Harpagon věří, podlehne kouzlu Elisy a je ochoten pro ni udělat cokoli.
Mariana:Chudá dívka z Pažíže, stará se o svoji nemocnou matku, je zamilovaná do Kleanta a nešťastně přihlíží Harpagonovu dvoření.

Jazyk a styl:
Molier ve svých dramatech používá běžnou měšťáckou mluvu, nepřikrašloval rozhovory, které byly živé, mnohdy plné hovorových obratů, zejména u Harpagonova služebnictva. Nicméně v dialozích mnohdy najdeme anaforu(opakování stejných slov na počátku veršů, nebo slok), zvláště ve vypjatých scénách. Postavy vyšší třídy hovoří vzletně, používají personifikace či metafory. Zamilovanost mladých vyjadřoval skrze jemné gradace či hyperboly.hyperbola - založena na neobvyklém zvětšení určitého jevu (např.: Stokrát jsem tě prosila ...)
Všechny zde použité básnické přívlastky však neubírají na dramatu a srozumitelnosti, jsou použity střídmě a čtenáři jemně servírují emoce hlavních postav.

Ukázka Anafory : Komisař . A jakou má barvu,
 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Moliere - Lakomec.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Moliere - Lakomec

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39422
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace