Rozběh PC - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Rozběh PC

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 19.03.2012 14:19
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: Informatika
Známka: 1
Hodnoceno: 2x
Popis: Rozběh PC, BIOS, CMOS, napájecí zdroje, testování PC


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

BIOS
BIOS - basic input output systém - je základní programové vybavení počítače. BIOS je prostředník mezi hardware a softwarovým vybavením počítače. BIOS slouží k nastavení a ovládání hardware. Pomocí správného nastavení lze podstatně zlepšit výkon počítače.

 

kde každá vrstva má kontakt s dalšími podvrstvami. Programy které však přímo kontaktují hardware jsou nepřenositelné a málo univerzální vůči typu počítače. BIOS je pak programová část počítače velice závislá na typu počítače a jeho technickém uspořádání. Kvůli tomu je pak pro každý typ a složení třeba jiný BIOS. A tudíž je z toho jasné že je součástí každého počítače typu PC.
Jeho velkou výhodou je , že představuje standardizované programové rozhraní. jelikož vstupní body a parametry procedur jsou jednoznačně definovány, tedy nezávisí na typu obsluhované periférie, nebo na vývoji počítače ani na vývoji Biosu samotného. Tento standart ze strany vyšších vrstev je dána tím, že pro přístup k Biosu je vyhrazená část přerušovacích vektorů, (programové přerušení, realizované instrukcí INT). přičemž jsou pro BIOS vyhrazeny vektory přerušení: 5H,10H-1FH a 40H-5FH, z nichž část je určena pro přístup k datovým strukturám. Toto pak umožňuje daný podprogram úplně změnit pouhým přesměrováním vektorů přerušení.
Při čemž BIOS musí plnit i jiné funkce:
- provádí úvodní text po spuštění počítače
- umožňuje nastavit základní parametry počítače
- zavádí operační systém
- poskytuje operačnímu sytému prostředky pro realizaci víceúrovňového prostředí
Aby se činnost Biosu a počítače vůbec spustila musí být BIOS umístěn do pevné paměti počítače v oblasti v níž mikroprocesor začíná svou činnost po přivedení napájení. Po zapnutí provádí BIOS šest základních kroků: nastaví konfiguraci počítače z CMOS paměti, provede autonomní test počítače, inicializace periférie, nainstaluje obslužné rutiny přerušení Biosu, vyhledá svoje rozšíření na přídavných deskách a provádí instalaci těchto rozšiřujících rutin a konečně spustí zavádění operačního systému.
Nastavení konfigurace z CMOS
Tato paměť nahrazuje konfigurační přepínače u starších modelů PC a ukládá se do ní základní konfigurace počítače. Jelikož je spolu s obvodem reálných hodin zálohovaná z baterie, je tudíž nezávislá na napájení počítače. Je dostupná pomocí svého řadiče jako dvojce portů s adresami 70h (zde se zapisuje adresa) a 71h (odtud se čtou nebo zapisují data) a má obsah 64 bajtů. Pokud se tedy provádí zápis nebo čtení musí se nejprve poslat adresa paměťové buňky na port 70h a pak se zapíšou nebo čtou data na portu 71h.
Autonomní test systému(POST)
Provádí se jako následující krok po startu počítače. Tento test ověřuje provozu schopnost celého systému. Nejdřív se kontroluje mikroprocesor, dále ROM Biosu, následuje kontrola prvních 64kB paměti (tu pak používá jako pracovní oblast), kontroluje funkci systémového řadiče, řadiče paměti a řadiče I/O obvodů. Pokračuje se kontrolou ostatních periferních obvodů na základní desce a pak desku grafického adaptéru. Po dubu těch to testů neprovádí žádné hlášení. Pokud se vyskytne chyba ječ uživatel informování o ní pípnutím. Následuje zobrazení hlášení o verzi Biosu a autorských právech. Pak testuje a zjišťuje velikost paměti, kterou pak zobrazí v hlášení. Testují se jednotlivé periférie připojené k počítači v tomto pořadí: Klávesnice, sériové porty, paralelní porty, řadič FD a HD. Pokud odhalí chybu při těchto testech zobrazí odpovídající hlášení.
Následující kroky
Po POSTu následuje inicializace periferních zařízení. Samotný inicializační program bývá však umístěn v Biosu těchto přídavných desek.
Instalace rutin Biosu je následující krokem při startu. Bios zde provádí inicializaci svých obslužných rutin. To se provádí tak, že do tabulky vektorů přerušení umístí adresy obslužných rutin. Je jich přehled a popis některých je zde umístěn.
Po instalaci rutin ROM Biosu jsou prohledány připojené desky zda neobsahují vlastní Bios a jestli ano předá mu řízení, aby mohl provést inicializaci a přesměrovat vektory přerušení (jako např. INT 10h ,INT 13h). Posledním krokem je volání přerušení INT 19h, které natáhne a spustí zaváděč operačního systém 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Rozběh PC.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Rozběh PC


 

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 42705
Materiálů střední školy: 3655
Materiálů vysoké školy: 1597
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2021 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace