25-POLOTOVARY - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

25-POLOTOVARY

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 19.09.2010 13:22
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: Strojírenská technologie
Známka: 1.8
Hodnoceno: 23x
Popis: Maturitní otázka č.25 polotovary (druhy polotovarů, rozměry polotovarů, výroba polotovarů, atd...)


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 Polotovary

 

Význam,druhy polotovarů,použití.

Výroba normalizovaných polotovarů,válcování,tažení,vytlačování,výroba trubek,

Volba a označování polotovarů.

 

Význam:

Polotovar je nehotový výrobek, určený k dalšímu zpracování. Svým tvarem a rozměry se podobá hotovému výrobku. Je však větší než výrobek – přebytečný materiál = přídavek. Polotovary se ve výrobních závodech zpracovávají na výrobky.

 

Přídavek: a) na obrábění-Je to vrstva materiálu, kt. se najednou, většinou ale postupně při obrábění z polotovaru odebere, aby vznikla součást předepsaná výrobním výkresem. Musí být tak velké, aby bylo možné z polotovaru vyrobit součást předepsaných geometrických tvarů a rozměrů v žádaných tolerancí a s jakostí obrobených ploch v předepsaných stupních drsnosti.

 

                 b) technologický(úkosy, radiusy) - umožňují snadnou výrobu polotovaru, např. při vyjímání výkovku ze zápustky. Mohou být samostatné, tj. zůstanou na součásti a neobrábí se nebo jsou součástí přídavku na obrábění , tj. obrábějí se zároveň s přídavky na obrábění

 

Druhy polotovarů:

 

Polotovary dělíme na normalizované a nenormalizované a podle druhu materiálu na polotovary z kovových(železných a neželezných) a polotovary z nekovových materiálů(plasty apod.)

 

Přehled polotovarů:

Normalizované polotovary( podle průřezu)

Nenormalizované polotovary

 1. předvalky(bloky,sochory aj.)
 2. tyče(kruhové,čtvercové,ploché, I,U,T apod.)
 3. plechy
 4. pásy a pruhy
 5. trubky
 6. dráty
 7. profily tenkostěnné
 1. odlitky
 2. výkovky
 3. výlisky
 4. svarky
 5. výpalky a odřezky
 6. pájené polotovary
 7. lepené polotovary
 8. slinuté polotovary

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NORMALIZOVANÉ POLOTOVARY:

 

1. Válcované polotovary : Jsou to ztuhlé ingoty, které se prohřejí v hlubinných pecích a válcují se na tzv. předvalky. Z těch se pak vyrábějí konečné výrobky-vývalky(např. tyče, kolejnice, plechy, pásy, …). Na jejich povrchu jsou však okuje, které se odstraňují otryskáváním nebo mořením.

 

Válcování je tváření kovů rotujícími válci, mezi které je materiál vtlačován a zároveň vytlačován a vytahován. Podle teploty tváření se jedná o válcování buď za tepla nebo za studena.

 

 

Válce jsou uloženy ve stojanech, kt. s příslušenstvím tvoří válcovací stolici. Podle počtu válců a způsobů práce jsou válcovací stolice dvouválcové, trojválcové a univerzální.

 

a)Válcování tyčí:

Tyče různých průřezů a rozměrů se válcují na profilových válcovacích stolicích.. Válcovaný materiál prochází postupně kalibry, které se zmenšují, aniž by se válce k sobě přiblížily. Vyrábějí se tyče průřezu I,T,L,U, kolejnice atd. . Kromě toho se válcují další druhy polotovarů, např. ploché tyče pro klíny a pera, tyče pro výstuž do betonu aj.

 

b)válcování plechů:

plecjy se válcují ve válcovacích stolicích s hladkými válci z plochých předvalků. Nejprve se válcuje napříč, aby se dosáhlo potřebné šířky plechu a potom se plech otočí o  a válcuje se na délku.

Mají-li mít plechy hladký povrch, velkou přesnost a dobré mechanické vlastnosti, dokončují se válcováním za studena. Výchozím polotovarem jsou plechy válcované za tepla.

 

 

c)Válcování drátů:

Dráty průměru nad 5mm se vyrábějí válcováním za tepla na speciálních , kontinuálních válcovacích tratích kalibrovanými válci.

 

 

2.Tažené polotovary:

Polotovary válcované za tepla nemají dostatečnou přesnost ani jakost povrchu. Musí se proto při výrobě součástí obrábět většinou celé->neekonomické. Pro dosažení těchto požadavků tyto polotovary ještě protahujeme průvlaky z kalené oceli, slin. Karbidů nebo diamantu.

 

a)      tažení tyčí:

Tyče tažené za studena se vyrábějí na tažných stolicích, kde procházejí kalibrem. Tyče tak dostanou velmi dobrou geometrickou přesnost(h8,h11,h12) a jakost povrchu(Ra 12,5 až 3,2). Použití v sériové a hromadné výrobě.

 

 

 

 

 

 

b)    tažení drátů:

 

Dráty menšího průměru (pod 5mm) se táhnou za studena nepřetržitě na bubnových  tažných stolicích. Žádaný průměr drátu vznikne postupným tažením stále menšími kalibry. Několikerým tažením drát zkřehne a ztvrdne, tudíž je nutné po úrčitém počtu tahů drát normalizačně vyžíhat.

 

3.Výroba trubek:

 

Ocelové trubky se vyrábějí za tepla nebo za studena jako trubky svařované nebo bezešvé. Povrch může být okujený, mořený nebo lesklý. Na přání se dodávají s různými ochrannými povlaky.

 

a)      Trubky svařované:

Vyrábějí se z pásové oceli. Okraje se vaří na tupo, přeplátováním nebo ve šroubovici. Jakost svařovaných trubek se rozvojem jejich výrobní technologie(svařováním) zlepšuje. Přesto o dnes nahrazují svařované trubky v mnoha odvětvích dražší trubky bezešvé.

 

 

    b) Trubky bezešvé:

        Tam, kde nestačí pevnost svařovaných trubek.

 

Způsovy výroby:

 

α)Mannesmannův způsob:

Spočívá v tom, že válcováním vývalku mezi dvěma válci s mimoběžnými osami a téhož smyslu otáčení nastává kromě otlačení ještě šroubovitý posuv. Tím, že na vývalek působí jednosměrné stlačení materiálu, vzniká v jeho středu velké tahové napětí->porušuje materiál a vytváří ve vývalku dutinu.V případě že chceme usnadnit vytvoření hladké dutiny, použijeme trn(!!nevytváří dutinu!!).

Tímto způsobem se vytvářejí krátké tlustostěnné trubky.

 

β)Steifelův způsob: Je založen n stejném principu jako Mannesmannův zp.Pracovní válce však mají tvar kotoučů. Vyrábějí se tak trubky menších průměrů.


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál 25-POLOTOVARY.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: 25-POLOTOVARY


 

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 38999
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1593
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2019 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace