Kondenzátor - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Kondenzátor

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 06.01.2012 12:20
Kategorie: Referát
Předmět: Elektronika
Známka: 2.2
Hodnoceno: 8x
Popis: Popis funkce kondenzátoru.


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

Popis: Kondenzátor je elektrotechnická součástka používaná v elektrických obvodech k dočasnému uchování elektrického náboje, a tím i k uchování potenciální elektrické energie. Základní vlastností pro hodnocení kondenzátoru je jeho elektrická kapacita, technicky je kondenzátor určen maximálním povoleným napětím, druhem dielektrika a provedením vývodů (axiální, radiální, bezvývodový). Někdy se také užívá pojmu kapacitor. Pokud se mluví o kapacitoru, je tím myšlena ideální součástka jejíž jedninou vlastností je kapacita. Jako kondenzátor se označuje součástka skutečná, která má kromě kapacity i další parazitní vlastnosti.
Využití: Fotografický blesk, stabilizační prvek v elektrických obvodech, odstranění stejnosměrné složky elektrického proudu, ladicí součástka v přijímači, počítačová paměť, defiblirátor, časovače.

Vlastnosti: -jmenovitá kapacita: výrobcem předpokládaná kapacita součástky, vyznačená kodém tvořeným skupinou číslic a písmenem nebo barevnými proužky, tečkami ap.
-tolerance jmenovité kapacity: udává, o kolik procent se smí skutečná hodnota kapacity lišit od jmenovité.
-jmenovité napětí: bývá uvedeno na součástkách ve voltech nebo barevným kódem

Druhy: -svitkové: tvořeny dvěma hliníkovými fóliemi oddělenými dielektrickým materiálem (papír, plastová fólie...) svinutými do balíčku a zapouzdřeny do plastu nebo kovového pouzdra.
-keramické: dielektrikem je speciální keramika, na které jsou napařeny dvě kovové elektrody, ke kterým jsou přivařeny vývody. provedení je tvarově různorodé. rozměrově jsou nejmenší.
-elektrolytické: jako dielektrikum slouží velmi tenká vrstva oxidu uhlíku nebo tantalu na povrchu kovové elektrody. Druhou elektrodou je tekutý nebo polosuchý elektrolyt. Na rozdíl od ostatních kondenzátorů elektrolytické vyžadují dodržování stanovené polarity. Bývá vyjádřena graficky nebo nestejnou délkou vývodů.
-Dolaďovací: jsou tvořeny skleněnou nebo keramickou trubičkou na povrchu postříbřenou, do které se zašroubovává kovový píst tvořící druhou elektrodu.

Měření: Používá se kvalitnější univerzální měřící přístroje nebo jednoúčelové měřiče kapacity.
 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Kondenzátor.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Kondenzátor

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39588
Materiálů střední školy: 3607
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace