Tělovýchovné a sportovní systémy 19 století - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Tělovýchovné a sportovní systémy 19 století

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 20.01.2011 15:51
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: Teorie tělesné kultury
Známka: 1.1
Hodnoceno: 7x
Popis: 3. mat. otázka


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

3.Tělovýchovné a sportovní systémy 19 století


Jahn - Eiselenův německý systém tělesné výchovy
Zakladateli německého, turnérského tělovýchovného systému byli Friedrich Ludvík Jahn (1778 - 1852) a Ernst Wilhelm Bernhard Eiselen (1792 - 1846). Systém vznikal v době, kdy Německo bylo politicky rozdrobeno a jeho velká část (zvl. Prusko) byla okupována francouzskými napoleonskými vojsky.
A právě v této době přišel do Berlína Jahn.
Hned po příchodu se Jahn zapojil do berlínského společenského života. Učil na berlínském gymnáziu a na soukromém výchovném ústavu dr. Plamanna. Tam se seznámil s Karl Friedrichem Friesenem (1785 -1814), odpovědným na ústavu za tělesnou výchovu. Friesen byl předním organizátorem odbojových spolků, zvl. Německého svazu a spolků univerzitních studentů, tzv. Burschenschaftů. Jahn se stal jeho nejbližším spolupracovníkem.
Z podnětu Friesena začal roku 1811 organizovat veřejná cvičení pro mládež bez rozdílu tříd a stavu v Hasenheide u Berlína. Někdy se sešlo až na 500 cvičenců. Cvičili ve skupinách podle stáří a vyspělosti. Na programu byla prostná, pořadová a přirozená cvičení (běhy, skoky a hody) a stále častěji cvičení na nářadí, z nichž některá vymyslel. Součástí byly i výlety a noční cvičení, v zimě cvičil v tělocvičnách.
Podle berlínského vzoru brzy vznikala podobná cvičiště i v dalších německých městech. Jahn nová cvičiště objížděl, radil a organizoval. V krátkém čase se zrodilo skutečné tělovýchovné hnutí, jehož základní buňkou byly Turnfesty (tělocvičné spolky) přístupné širokým vrstvám obyvatelstva. Spojoval je nacionalismus, boj proti okupantům a úsilí za sjednocení Německa.
Nastal rozmach turnérského hnutí. Nejen v Prusku, ale po celém Německu vznikaly další turnérské spolky. Jahn začal znovu neúnavně organizovat další turnérské spolky. Cílevědomě školil další cvičitele, budoval nová cvičební střediska a spolu s Eiselenem začal pracovat na základním spise německého tělovýchovného systému na Německém umění tělocvičném (Die Deutsche Turnkunst, 1816).
Cílem tělesných cvičení byla vlastenecká výchova směřující ke sjednocení a obraně německého národa. Základem byly cviky vhodné pro hromadný výcvik jako chůze, běh, skoky, šplh, hody, střelba, zápas apod. Významnou roli při provádění těchto cviků hrálo různé nářadí a náčiní. Viditelný je vliv GutsMuthsova pojetí. Z GutsMuthsovy jednoduché klády vznikla hrazda, jím používaný kůň k voltižování byl dále zjednodušován a nakonec z něho prodloužením a zvýšením madel a postupným odstraněním těla mezi madly vzniklo nové nářadí - bradla, byly zavedeny kruhy, kolovadla a žebříky.
Důležitou součástí spolkového turnérského života se staly různé nacionální slavnosti spojené s hromadnými tělocvičnými vystoupeními, které později (od r. 1860) vedly ke vzniku celonárodních Turnfestů.
Na naléhání Metternicha byl vydán zákaz turnérských spolků. Vedoucí funkcionáři, včetně Jahna, byli zatčeni a obžalováni z protistátního spiknutí. V Prusku nastalo období zákazu cvičení (lépe turnérských spolků), tzv. Turnsperre, které trvalo od roku 1819 do roku 1842.
 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Tělovýchovné a sportovní systémy 19 století.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Tělovýchovné a sportovní systémy 19 století

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 42295
Materiálů střední školy: 3653
Materiálů vysoké školy: 1597
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2021 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace