Starověké olympijské hry - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Starověké olympijské hry

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 20.01.2011 15:44
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: Teorie tělesné kultury
Známka: 1
Hodnoceno: 5x
Popis: 1. mat. otázka


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

1.Starověké olympijské hry


Vznik
První starověké hry se konaly v roce 776 př. n. l. v řecké Olympii, odtud název olympijské.
Od roku jejich prvního konání začínal řecký letopočet.
Antické hry se konaly na počest boha Dia. Mohli se zúčastnit jenom Řekové a to jenom muži, závodili nazí a uzavírali příměří.
Tato klání trvala pouhý den a připravovala se tři měsíce dopředu.
V dalších letech se hry konaly jednou za čtyři roky, pravděpodobně při prvním úplňku po letním slunovratu, tedy mezi posledním červencovým týdnem a polovinou srpna.
První historické hry v Olympii prý založil, či spíše obnovil élidský král Ífitos.
Trápily ho krvavé bratrovražedné boje v Řecku, které spolu s morem vyhubily téměř celou Helladu. A tak vzniklo„zdržení se rukou od zbraní“ – posvátný mír dodržovaný po celém řeckém území po dobu konání olympijských her. Smlouva o tomto míru byla zapsána ve starobylém písmu uloženém v chrámu bohyně Héry v Olympii. Tato smlouva zakazovala v době her války, násilné činy, a dokonce i popravy zločinců. Ve více než tisícileté historii starověkých olympijských her byla tato smlouva porušena snad jen třikrát.
Starověkých olympijských her bylo celkem 293. V roce 393 n. l. je zakázal císař Theodosidos I. jako pozůstatek pohanských tradic.
Největší rozkvět zaznamenaly hry okolo roku 350 př.n.l., kdy se jich zúčastňovalo kolem 400 až 600 závodníků a diváků na ochozech stadionu mohlo být až 50 000.

Program
Rok před začátkem oznamovali vybraní poslové po celém Řecku přesný termín olympijských slavností a vyhlašovali „svatý mír“ (ekecheiría).
Deset měsíců před zahájením byl zvolen desetičlenný sbor hlavních pořadatelů (helladoniků), který měl za úkol hry zorganizovat, vybrat závodníky a dohlížet na jejich přípravu (závodníci 60 dní před samotnými závody společně v Olympii trénovali), rozhodovat případné spory a konečně i rozdělovat ceny.
Vlastní olympijské hry trvaly zpočátku den, později se protáhly až na týden. Vždy začínaly slavnostním průvodem, završeným obětí Diovi a přísahou závodníků, ve které slibovali, že budou soutěžit dle pravidel.
Sportovního klání se mohli zúčastnit pouze svobodní – nikoliv otroci – a mravně bezúhonní občané řeckého původu; atleti, jež byli hodni soutěžit před zraky bohů.
 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Starověké olympijské hry.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Starověké olympijské hry

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 42339
Materiálů střední školy: 3654
Materiálů vysoké školy: 1597
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2021 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace