česká meziválečná POEZIE, J. Seifert - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

česká meziválečná POEZIE, J. Seifert

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 17.11.2010 09:42
Kategorie: Maturitní otázky
Předmět: český jazyk a literatura
Známka: 2
Hodnoceno: 1x
Popis: česká meziválečná POEZIE, J. Seifert


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

19. Česká meziválečná poezie, Jaroslav Seifert


V české poezii se v meziválečném období objevují témata ovlivněná zážitky z války, ale i radost a optimismus. V 1. polovině 20. let se vytváří tzv. proletářská poezie, která byla ovlivněna Velkou říjnovou revolucí v Rusku (1917). V tomto uměleckém proudu se projevuje především nenávist k válce a sociálnímu útlaku. Tato poezie byla určena především k recitaci, čemuž odpovídá i volba jazykových prostředků. Téměř souběžně s proletářskou poezií se rozvíjí i poetismus, který hledá radost z krásných, zábavných věcí a z práce. Básníky proletářského proudu i poetismu spojovalo avantgardní sdružení Devětsil. K činnostem Devětsilu patřilo i vydávání časopisů Pásmo a ReD (Revue Devětsil). Ve 30. letech se objevuje surrealismus, který navazuje na surrealismus francouzský (usiloval o osvobození mysli, zdůrazňoval podvědomí).
Proletářská poezie:
Jiřího Wolkera považujeme za hlavní osobnost tohoto směru, který roku 1922 otiskl v časopise Var svojí stať Proletářské umění. Wolker chápal proletářskou poezii jako poezii třídní a optimistickou. Svou tvorbou ovlivňoval hlavně mladé lidi. Je autorem básnických sbírek Svatý Kopeček, Host do domu, Těžká hodina.
Josef Hora byl dalším představitelem proletářské poezie. Typickými sbírkami tohoto proudu jsou Pracující den, Srdce a vřava světa a Bouřlivé jaro. V dalších dílech se již odklání od proletářské poezie a vytváří si vlastní styl (Itálie, Tonoucí stíny, Máchovské variace, Zpěv rodné zemi).
Meziválečná avantgarda:
Vítězslav Nezval vstoupil do literatury sbírkou Most. Další jeho sbírky představovali poetismus (Podivuhodný kouzelník, Pantomima – manifest poetismu) nebo surrealismus (Skleněný havelok, Sbohem a šáteček, Žena v množném čísle). Nezval také proslul vytvořením hry Manon Lescaut podle románu abbé Prévosta.
Konstantin Biebl byl poetistickým básníkem se svými sbírkami Zlatými řetězy, S lodí, jež dováží čaj a kávu a Nový Ikaros.
 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál česká meziválečná POEZIE, J. Seifert.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: česká meziválečná POEZIE, J. Seifert

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 38628
Materiálů střední školy: 3603
Materiálů vysoké školy: 1593
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2019 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace