Alberto Moravia - římanka - Všichni Všem


Materiál je formátu doc

Alberto Moravia - římanka

Detail materiálu

Autor:
Přidáno: 27.10.2010 15:56
Kategorie: Referát
Předmět: Český jazyk a literatura
Známka: 2
Hodnoceno: 3x
Popis: prof. Vítková (mladší)


Stáhnout materiál

Oznámkuj materiál: 1 2 3 4 5

Nahlásit materiál

Doporučit přátelům
Náhled materiálu: Pozor! Náhled nemusí odpovídat skutečnosti. (v náhledu chybí obrázky a formátování se může lišit)

 Alberto Moravia - Římanka

 

 

 

Obsah:

Hlavní hrdinkou románu je šestnáctiletá Adriana, která žije v Římě se svou matkou ve velmi chudých poměrech. Jediným jejich majetkem je Adrianina krása. Na matčino naléhání se stane modelkou malířů. Tajně doufá, že si tím vydělá peníze, vdá se a založí šťastnou rodinu. Zamiluje se do Gina, řidiče, který pracuje u bohaté rodiny. Plánují společnou budoucnost. Adrianina přítelkyně, modelka Gisella, její plány neschvaluje. Přemlouvá jí k prostituci. Adriana dlouho odolává, ale když se od svého obdivovatele, policejního komisaře Astarity, dozvídá, že její snoubenec Gino je dávno ženatý, ztrácí všechny iluze a stává se prostitutkou. Mezi Adrianinými zákazníky se jednoho dne objevuje student Giacomo. Ač se k ní chová velmi chladně, Adriana se do něj bezhlavě zamiluje. Po několika měsících zjistí, že je těhotná, ale ne s Giacomem, ale se Sonzognem. Sonzogno byl muž, kterého potkala při jednom setkání s Ginem. Snažila se mu vyhýbat poté, co se jí Sonzogno přiznal, že zabil zlatníka. Adriana z něj měla strach, a proto mu dala vždy to, co si přál. Giacomo se zaplete do tajné protistátní činnosti. Jednoho dne je zatčen ale díky Adrianě, která požádá o pomoc Astaritu, je záhy propuštěn. Giacomo psychicky neunese, že při výslechu vyzradil vše na své přátelé a zastřelí se. Před smrtí napíše Adrianě dopis. Teprve v dopise se zcela vyznává z lásky k ní a dítěti, které Adriana čeká. Prosí ji, aby přijala pomoc jeho rodiny, kterou o celé věci informoval. Adrianě se opět hroutí celý svět. Nakonec se však rozhodne, že svému dítěti s pomocí Giacomovy rodiny zajistí šťastný život.

 

 

Ukázka:

Úryvek z dopisu, který poslal Giacomo Adrianě, těsně před svou smrtí:

 

         Jak už jsem řekl, nemohu se smířit s tím co jsem udělal. V těchto posledních dnech jsem si uvědomil, že Tě mám rád; ale kdybych byl logický, měl bych Tě nenávidět; protože Ty jsi v nejvyšší míře tím, co v sobě nenávidím a co jsem o sobě odhalil při výslechu. V té chvíli umřela ve skutečnosti osoba, kterou jsem měl být, a zůstal jen člověk takový, jaký je. Nebyla to ani zbabělost, ani zrada, ale pouze jakási tajemná porucha vůle. A ta porucha nebyla možná ani tolik tajemná, ale to by mě přivedlo příliš daleko. Stačí jen říci, že svou sebevraždou zase vracím věci do jejich náležitého řádu.

         Neboj se, necítím k Tobě nenávist, naopak tolik Tě mám rád, že pouhá myšlenka na Tebe stačí, aby mě smířila se životem. Kdyby to bylo možné, jistě bych žil, jistě bych si Tě vzal a byli bychom spolu žili v samé radosti, jak Ty často říkáš. Ale nebylo to opravdu možné.

 

 

Rozbor ukázky:

Giacomo se v tomto dopise loučí s Adrianou, přemýšlí nad svým životem. Zjišťuje, že vše nebylo tak jak si představoval a že udělal mnoho chyb, kterých lituje. Aby alespoň některou ze svých chyb odčinil, píše Adrianě, aby požádala o pomoc jeho rodinu a tím zaopatřil její ještě nenarozené dítě. 


...
pokud chcete materiál celý, musíte si jej stáhnout (stažení je zdarma)

 
novinky

Přidat komentář

Ohodnoť materiál Alberto Moravia - římanka.


 
typ

Podobné materiály

Podobné materiály k materiálu: Alberto Moravia - římanka

lupa
Rychlá navigace
přejdi rychleji k hledaným materiálům


 
statistika
Statistika
Jak jsme na tom?

Studentů: 39397
Materiálů střední školy: 3604
Materiálů vysoké školy: 1596
Středních škol: 806
Vysokých škol: 63© 2010 - 2020 Všichni Všem - Smluvní podmínky | Kde to jsem? | Kontakty | Reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace